Založiť webovú stránku alebo eShop

 

Salvia Divinorum

(Herba de la pastora, Salvia aztécka,  Šalvia divotvorná )

 

Trocha Histórie

 

Domovom tejto rastliny sú lesy v pohoriach Sierra Mezateca v provincii Oaxaca v Mexiku.

Rastie v prostredí kde je vysoké teplo a vlhko preto sa väčšinou nachádza v tieni veľkých stromov.

 

Ak nie je aklimatizovaná na naše podnebie začína hynúť, preto je ťažké zohnať aklimatizovanú rastlinu ktorá nie je pestovaná v skleníku.

 

Šalvia divinorum sa už v prírode nenachádza od pradávna ju používali Aztécky šamani. Pravdepodobne ju aj oni vyšľachtili do dnešnej podoby preto sa množí prevažne odrezkami a kvitne len výnimočné a aj v tom prípade, že vykvitne a zarodí semena je cca 5 – 15% šanca že nejaké semeno vyklíči.

 

Preto sa najčastejšie množí odrezkami. Obsahuje tiež najsilnejší známi prírodný halucinogén Salvinorin – A,  čo je jeho zvláštnosťou, je že nie je návykový  a nie je známi ani jediný prípad predávkovania a úmrtia spôsobeným Salvinorinom – A pretože človek nie je schopný zjesť či inak priať také množstvo Salvinorinu-A aby to malo smrteľné následky  a ani hranica predávkovania Salvinorinom-A nie je známa ani stanovená.

 

No ľudia ktorý túto rastlinu a jej účinky skúšali popisovali svoje zážitky ako je videnie viacrozmerného priestoru, optické halucinácie, deformáciu reality alebo cestovanie  v čase dá sa teda povedať, že každý kto túto rastlinu a jej účinky testoval zažil nevšedné zážitky no z vedeckej stránky neodporúčam a neschvaľujem  používanie tejto rastliny za takýmto účelom!!!

 

Stručný opis

 

Salvia Divinorum sa radí do čeľadi hluchavkovitých, je to viacročná bylina ma štvorhrannú stonku ktorá je malo vetvená preto je potrebné ju zastrihovať aby sme ju donútili vetviť sa.  Listy sú vajcovitého tvaru s pilovanými okrajmi môžu byť až 15cm dlhé. Kvitne len zriedkavo a to modrofialovými kvetmi.

 

Druhy

 

Wasson/ Blosser

"Palatable" Blosser

Cerro Quemado

Bez rozdielu na odrodu majú rovnaký obsah Salvinorinu-A sú však vzácne hlavne z genetického hľadiska.

 

Psychoaktivne účinky

 

Priemerná účinná dávka Salvinorinu-A sa pohybuje v rozmedzí 0,2 – 1,0mg.

Obsah Salvinorinu-A  v listoch je 0,9 – 3,7mg/g listov záleží  od ročného obdobia.

Najsilnejšie sú listy v letnom obdoby.

Pozor jedna sa o veľmi účinnú psychoaktívnu látku. 

Množenie Salvie Divinorum odrezkami

Čo budeme potrebovať !

 

1) Musíme mať materskú rastlinu z ktorej si odrežeme malé časti vetvičiek ( odrezky )

- táto rastlina musí byť zdravá dobre rozvetvená a hlavne staršia ako 1 rok aby sa dokázala rýchlo spamätať z odobratia vetvičiek.

- preto je potrebné ju vopred  prihnojiť a tak ju pripraviť na odoberanie častí vetvičiek. 

 

2) Si zakúpte malá kvetináče s otvormi na spodnej strane kvetináča.

- kvetináče najlepšie štvorcového tvaru o rozmeroch 4x4x4 cm  ( kontajnery na sadenice )

- dajú sa zakúpiť v každom lepšom záhradkárstve za cca 4 centy 

3) si kúpte stimulátor podporujúci rast koreňov ja používam Stimulax I je k dostaniu v každom záhradkárstve

- existujú rôzne druhy stimulátorov rastu ale je v podstate jedno ktorý použijete

- v prípade tekutého zakoreňovača  nechajte odrezok v roztoku min 5min 

4)  Mini skleník alebo parenisko.

- dá sa kúpiť v záhradkárstvach v Baumaxe alebo si nejaký vyrobte podľa  návodu uvedeného v sekcii Tipy a triky

- ak mate aklimatizovanú materskú rastlinu, z ktorej odoberáte odrezky nie je potrebný skleník ani nič podobné. 

5) Žiletka alebo skalpel ja uprednostňujem skalpel ktorý je nesmierne ostrý no aj tak nebezpečný. Pozor  aj najmenší dotyk skalpelu a vašej pokožky môže spôsobiť veľké zranenie či krvácanie a pri manipulácii sním buďte maximálne opatrný !!!

Skalpel si môžete kúpiť v zdravotníckych potrebách alebo lepšej lekárni. Pri výbere voľte čo najdlhšiu čepeľ ! 

6) Kvalitný substrát najlepší je ten ktorý ma vysoký obsah humusu a je pre sadenice ale najlepšie urobíte ak si necháte v záhradkárstve poradiť ktorý substrát je najkvalitnejší.

Bolo by dobre substrát sterilizovať v rúre ale tento proces je sprevádzaný strašným smradom preto substrát cca 3 dni pred použitím zlejem horúcou 100 stupňovou vodou tým sa sterilizuje, voda sa vyleje ale pozor tento proces nie je 100% preto je nutné ho opakovať cca 2-3x. 

Postup Množenia 

  a)     kvetináče naplňte substrátom ktorý ste vopred sparili. Prelejte ho vodou tak aby bol substrát mokrý, vodu nechajte odtiecť.

b)    Vytvorte do substrátu priehlbinku cca 2-3 cm podľa potreby a veľkosti odrezku

c)     Sterilným skalpelom alebo žiletkou odrežte z materskej rastliny malé vetvičky ako vidíte na obrázkoch!!! s 2 -3 článkami .

d)    Vložte ich do pohára so studenou vodou aby sa zatiahli a spodnú časť kde ste prevádzali rez posypte práškom z dreveného uhlia ktoré zabráni odrezkom aby začali hniť. 

e)     Z vetvičky odstránime prebytočné listy tie ktoré sú veľké skrátime tak aby odrezok ma 2 – 4 menšie lístky

f)      Potom spodnú časť ako je to na obrázku vložíme do stimulátoru a zvyšný simulátor oklepeme

g)     Odrezok na ktorý sme naniesli stimulátor vložíme do priehlbiny v zemine ktorú sme si pripravili, zeminu prihrnieme tak aby odrezok stabilne držal v zemine

h)    Pri manipulácii s odrazkami dávame pozor aby sme ich krehké časti nepoškodili ktoré by neskôr z černeli.

i)       Skleník uzavrieme tak aby odrezky mali stabilnú vysokú vlhkosť.

 

Skleník nesmie byť umiestnení na slnku ale v polo tieni kde bude mať stabilnú teplotu 21°C, skleník zbytočne neotvárame aby si odrezky vytvorili stabilnú klímu. Vysoká teplota sa prejavuje zvädnutými listov a mala vlhkosť sa prejavuje černením listov.

Odrezky pustia korene po cca 2. Týždeň po tom čo sa korene objavili na spodnej strane kvetináčov odrezky presadíme do väčších kvetináčov. V tejto fáze znesú vlhkosť cca 75%  stále je potrebný skleník.

3 Týždne po presadení rastlinky už znesú vlhkosť cca 60% ale stále neznesú priame slnko ...

Mesiac až dve po zakorenení odrezky znesú izbovú vlhkosť stačí sem tam porosiť .

 

Možné problémy

1) Hniloba stonky: hniloba stonky je spôsobená nesprávnym rezkovaním pri ktorom ste nedostatočne sterilným nožom či žiletkou zaniesli hnilobu do narušenej časti stonky rastliny jak odrezku tak materskej rastliny! Preto pri materskej rastline odrežte cca 2cm pod hnilobou vetvičku, odrezok je stratený ...  

2) Vädnutie listov : vädnutie listov môže byť spôsobene buď nedostatkom vlahy alebo prílišnou teplotou.

3) Černenie listov je spôsobene nedostatočnou vlhkosťou.

 

Dodatok autora : dúfam že vám moje skúsenosti pomohli pripadne vylepšenia alebo postrehy mi píšte na Email uvedený v sekcii kontakty. 

 

Aklimatizovanie Salvie Divinorum

Tento proces je veľmi zdĺhavý a zložitý a pravdepodobne ak stým nemáte skúsenosti urobíte chybu ktorá vás môže stať aj vašu rastlinu preto vám do poručujem si kúpiť už vopred aklimatizovanú a na naše podnebie zvyknutú rastlinu ....

Aká hlina je najlepšia ?

Salvia ma rada kyslú až neutrálnu pôdu 6,0 až 6,8ph ak je pôda zásaditá dá sa upraviť pridaním rašeliny. Pôda by mala byť vzdušná z väčším podielom humusu pretože to v akej pôde salvie rastú ovplyvní celý ich život. Do poručujem do kvalitnej humusnej rašeliny ktorú ste sparili pridať perlit a trocha piesku.

Salvia divinorum musí mať vlhkú a vzdušnú pôdu čo zabezpečí perlit ktorý prevzdušňuje ako aj piesok + zadržiava vodu v substráte ...

 Hnojiť či nehnojiť ?

Ak salviu zásadité do dobrého humusneho substrátu približne 2 mesiace po presadení nie je potrebné hnojiť ale rastlina čím je väčšia tým  rýchlejšie čerpá živiny zo substrátu a tak je potrebné hnojiť každé 1-2 týždne hnojivom pre zelené rastliny ktoré podporuje rast, košatenie a dodáva  listom sýtozelenú farbu.

Škodcovia

Salviu divinorum často napadajú rôzne druhy škodcov.  Okrem hniloby ktorá je spôsobená neopatrným rez kovaním  alebo hniloba koreňov ktorú spôsobuje hutná malo vzdušná a premokrená pôda ju nenapadajú žiadne iné druhy hniloby.

V prípade že sa vám na nej kôli prílišnej vlhkosti uchytí pleseň napadnutú časť čo najrýchlejšie odstráňte sterilnou žiletkou ... tak aby ste zasa nezaniesli do rezu hnilobu.

 

V prípade že ste objavili drobné malé čierne mušky ( ničia korene ) volajú sa smútivky alebo slivušky ... dokážu zlikvidovať aj celu koreňovú sústavu ak ich nezničíte kým sa nepremnožia ... Množia sa v pôde preto ako náhle zistíte tohto škodcu na vašej šalvii, nesiahajte v prvom rade po postrekoch a chemických prípravkoch. Nezabudnite tiež na to že ak mate aklimatizovanú rastlinu ktorú nemusíte pestovať v skleníku ale je možné ju pestovať ako izbovú rastlinu neprichádza do úvahy aby ste ju striekali vodou alebo sprchovali pretože jej tým zmeníte vlhkosť ( krátkodobo ) a tým dostane šok, môže to spôsobiť len ďalšie problémy v podobe zčernania listov, opadávania listov a podobne.

 

Smutiviek ale aj mnohých ďalších škodcov ako sú molice alebo iný lezúci či poletujúci hmyz ( škodcov ) sa zbavíte najlepšie lepovými doskami alebo páskami, dospelé jedince sa na ne prilepia a uhynú a tým pádom nenakladú nové vajcia z ktorých sa liahnu nové jedince, larvy požierajúce časti rastliny. Tento spôsob je zdĺhavejší ale najšetrnejší, ekonomický a spoľahlivý.

Napadnutým rastlinám pomôžete aj zvýšeným prísunom živín aby poškodené časti rýchlejšie nahradili a tak sa rýchlejšie spamätali ....

 

Prajem veľa úspechov pri pestovaní.

V prípade záujmu môžem poskytnúť SADENICE alebo dospelé rastliny. Cena dohodou. Aktuálne informácie o ponuke rastlín žiadajte na E-mailovej adrese:  www.botanika.wbl.sk@gmail.com 

 

 

 

TOPlist