Založiť webovú stránku alebo eShop
Rakytník rešetliakovitý
( Hippophae rhamnoides )
 
Prečo užívať rakytník rešetliakovitý?
Snáď každý človek si praje byť zdravý a plný sily. Ale dnešný hektický životný štýl prináša so sebou množstvo civilizačných chorôb a zdravotných problémov. Pre mnohých sú najbežnejším prostriedkom syntetické liečivá, ale ich vedľajšie účinky sú alarmujúce. Výrazne bezpečnejšie sa prejavujú alternatívne metódy liečby a stále viac ľudí dnes vyhľadáva účinné prírodné prostriedky.
 
Rakytník rešetliakovitý
Je to ker, alebo menší strom vyskytujúci sa najmä v Číne, Mongolsku, Nepále, Indii a na Sibíri, rozširujúci sa aj v celej Európe. Je tŕnitý, obyčajne 2,5-6,0 m vysoký, má zeleno – strieborné kopiovité listy, elipsovité, vajcovité bobule, 5-10mm dlhé, žltej, oranžovej až červenej farby, podľa výskytu a odrody. Chuť je veľmi rozmanitá, od sladkokyslej, cez kyslú až nahorkastú, špecifickej arómy
 
Rastlina budúcnosti
Tak sa nazýva rakytník, ktorý býva niekedy označovaný ako citrónovník severu, pretože jediná oranžová bobuľka obsahuje dennú dávku vitamínu C! Rastlinou budúcnosti bol nazvaný aj preto, že je využiteľný celý bez zvyšku. Pre náš organizmus sú zdravé nielen plody, semená, kvety, ale aj listy, vetvičky, kôra a koreň. Plody sa odšťavujú a sušia, robí sa z nich čaj. Výborné sú aj kompóty, džemy, sirupy, šťavy a prírodný rakytníkový olej. Najviac vitamínov a biologických zložiek obsahuje na začiatku dozrievania (koniec leta); jedinou nevýhodou je problematický zber. Na tŕnitých vetvičkách sa plody držia veľmi pevne, pretože nemajú stopky a sú mäkké. Obyčajne sa pri trhaní rozmačkajú a šťava predčasne vytečie. Plody sa preto zbierajú až v zime - najlepšie pri mínus 10 stupňov Celzia.
 
Pýtate sa prečo rastlina budúcnosti ? Tu je odpoveď!
RAKYTNÍK REŠETLIAKOVÝ - Hippophae rhamnoides - je liečivá rastlina, ktorú ľudia poznajú takmer 2 500 rokov. Obsahom biologicky aktívnych látok v plodoch, listoch aj v kôre konárov patrí rakytník medzi najcennejšie potravinárske a liečivé rastliny. Plody rakytníka sa používali pri tráviacich ťažkostiach už v starom Grécku.
Svoje meno dostali podľa historických záznamov v časoch Alexandra Macedónskeho, keď vojaci pre seba a svoje kone využívali rakytník na obnovu síl. Kone získali vďaka obsahu rakytníkového oleja lesklú srsť, z toho je teda hippos - kôň, phaes - lesk.
Okrem vysokého obsahu vitamínu C je rakytník výbornou zásobárňou vitamínu A, takisto organických kyselín a má výrazné biostimulačné účinky, vďaka ktorým podporuje imunitný systém. Užívanie rakytníka je preto veľmi dobré pri najrôznějších virózach, chrípkach a angíne. Niektorí ľudoví liečitelia dokonca odporúčajú užívať pri týchto chorobách iba rakytník bez nejakých ďalších „umelých" liekov. Rakytník však nezaisťuje len rekonvalescenciu pri nachladnutí. Podporuje tiež tvorbu žlče a tráviacich enzýmov, reguluje krvný obeh a povzbudzuje činnosť pečene a pľúc.
Je vynikajúcí na očistu organizmu od toxických splodín, dokonca napomáha zlepšovať stav kĺbov pri reumatizme. Odporúča sa ako obranná látka proti následkom civilizačného stresu, ale pomáha aj na zvýšenie pružnosti ciev. Pretože, prirodzene, obsahuje aj semená, ktoré sú zdrojom oleja, môžu sa kapsuly využiť aj ako analgetikum, pretože pomáhajú tlmiť bolesť, sú účinným pomocníkom pri ateroskleróze alebo pri žalúdočných vredoch, pretože obnovujú žalúdočnú sliznicu a ničia baktériu, ktorá je pôvodcom vredov.
Skrátka, vďaka obsahu veľkého množstva liečivých látok rakytník dokáže pomôcť pri skutočne najrôznějších problémoch. Navyše, nie sú známe prípady akýchkoľvek nepriaznivých účinkov, takže nášmu organizmu vôbec nevadí ani jeho dlhodobé užívanie.
 
Účinky oleja z rakytníka rešetliakového na ľudské zdravie.

Olej má mimoriadne účinky na regeneráciu tkanív a využíva sa ako účinná zložka na výrobu ochranných olejov alebo masťí proti popáleninám.
Má značné baktericídne účinky.
 
Je veľmi účinný na popáleniny vzniknuté v dôsledku rádioaktívneho žiarenia (je vysoko efektívna pre pacientov po rádioterapii).
Celkovo zlepšuje kvalitu pokožky, zvyšuje pružnosť, vitalitu, obmedzuje tvorbu vrások, hojí drobné poranenia bez tvorby jaziev.
Stimuluje rast tkanív pri poškodení kože, hojí ekzémy aj hemoroidy
Podporuje rast vlasov.
Doplňuje zásobu vitamínov a aktívnych látok v slezine.
Je baktericídny, pôsobí na zlatého stafylokoka, hemolytického streptokoka a na týfus.
Zlepšuje opaľovanie a chráni pred škodlivými účinkami ultrafialového žiarenia.

Je vhodný na dopĺňanie vitamínov pre tehotné, nie je toxický a nedráždi sliznice.
Je výborný pri prekyslení žalúdka.
Používa sa pri liečbe žalúdočných a dvanástnikových vredov, tiež pri pažerákových vredoch a pálenie záhy.
Je výborným pomocníkom pri liečení obličiek a močového ústrojenstva.
Pomáha pri ochorení štítnej žľazy.
Pri liečbe artériosklerózy.

Stenokardia-bolesť na hrudníku, typická u angíny pectoris.
Pri orgánovej a svalovej dystrofie - porucha výživy, alebo látkovej výmeny v bunkách, tkanivách a orgánoch.
Pri tracheomu rohovky - ťažká forma zápalu očných spojiviek, spôsobená chlamýdiami.
Pri zápaloch v dutine ústnej a nosovej.
Napomáha zhojování operačných jaziev.
Možno odporučiť pri všetkých žilových ochorení, vrátane hemoroidov vnútorných i vonkajších.
Zabraňuje skleróze ciev, rozpúšťa usadené tuky v cievach.
Stimuluje tráviaci účinky v žalúdku, sleziny a dvanástnika.
U žien upravuje množstvo pohlavných hormónov. 
Urýchľuje rekonvalescenciu a hojenie tkanív po operačných zákrokoch.
          
  Výživové látky rakytníkového oleja

Vitamíny A, C, E a K
Provitamín D
Flavonoidy
Karotenoidy
Karotény
Kyselina listová
Fytoncídy,
Triesloviny
Minerálne soli (železo, bór, mangán)
Organické kyseliny
Nenasýtené mastné kyseliny OMEGA 3,6 a 9
Spôsob použitia rakytníkového oleja
Vnútorne 3x denne, 1 čajovú lyžičku pri akútnych alebo chronických chorobách 
Ako prevenciu alebo následnú liečbu 1 čajovú lyžičku denne 
Rakytníkový olej možno užívať po dlhé mesiace. Je však vhodné ho striedať s inými olejmi
Olejom možno vytierať aj najrôznejšie sliznice a dutiny (3x denne po dobu ťažkostí a následne potom ešte 7 dní)
Na vonkajšie ošetrenie kože, v masírovaním do postihnutého miesta alebo vo forme obkladov (na plátno a na noc, alebo cez deň mierne previažeme)
Rakytníkový olej má mnoho použití no pre domáce použitie je najvhodnejšia šťava alebo čaj zo sušených alebo čerstvých plodov. Rôzne firmy už vyrábajú rôzne výrobky z rakytníka od čípkov  na hemoroidy až ....
      
   Domáci rakytníkový olej

Sušené rakytníkový plody
Slnečnicový alebo olivový olej

Postup: vysušené rakytníkové plody sa rozdrvia a zalejú olejom. Zmes sa nechá stáť v uzatvorenej nádobe 3 až 4 týždne na teplom mieste. Každý deň sa pretrepe. Potom sa precedí cez jemné plátno.

Skladovanie: v uzatvorenej liekovke na chladnom a tmavom mieste.
Užívanie: vnútorne 3x denne 1 čajová lyžička
 
 
Účinky plodov rakytníka rešetliakového na ľudský organizmus.
 
 
Zlepšenie celkového zdravotného stavu.
Zvýšenie výkonnosti a aktivity.
Napomáha hojeniu žalúdočnej sliznice a žalúdočných vredov.
Podporuje trávenie.

Posilňuje imunitný systém.
Zvyšuje odolnosť voči infekciám.
Rozpúšťa hlieny.
Znižuje poškodenie pečene pri infekčnej žltačke a stimuluje funkciu pečene.
 
Tlmí bolesti kĺbov.
Lieči reumu a dnu.
Tlmí zápaly a urýchľuje hojenie.
Redukuje množstvo voľných radikálov a tým pôsobí preventívne proti vzniku rakoviny.

Napomáha hojeniu zápalu spojiviek, poranenia očného viečka.
Má silné regeneračné a epitelizační účinky a používa sa na hojenie rán, na spáleniny, omrzliny ekzémy a prakticky všetky kožné ochorenia.
Napomáha znižovať hladinu cholesterolu, najmä LDL (tzv. "škodlivý") cholesterolu, ale naopak podporuje tvorbu HDL (tzv. "dobrý") cholesterolu.

Reguluje krvný obeh.
Zlepšuje stav kardiovaskulárneho aparátu, pri artérioskleróze a dystrofických procesoch v srdci.
Zvyšuje elasticitu ciev, bráni hromadeniu krvi a znižuje koaguláciu krvi.
Zázračný liek na depresiu! Jeho listy obsahujú alkaloidy hippopheinu, ktorý sa v tele premieňa sa serantoním, hormón, ktorý je dôležitý pre vitalitu a chráni človeka proti depresiám a nádorom. Všeobecne sa používaním Rakytníka zlepšuje celkový stav organizmu, zvyšuje sa výkonnosť a znižuje sa hladina cholesterolu. Čaj z listov je zasa výborný prostriedok prevencie rakoviny
 
Konáre a listy
Sa sušia, používajú sa vo forme nálevu pri prechladnutí, nádche, najnovšie výskumy ukázali pri používaní kôry z rakytníku, vďaka obsahu serotonínu aj proti nádorovú aktivitu. Rovnako slúžia na umývanie vlasov, na ich spevnenie a spomalenie vypadávania.
Kontraindikácie
Výnimočne požitie väčšieho množstva rakytníka môže spôsobiť falošnú nespavost, príp. nevolnosť.
 
 
Pestovanie
Nároky na pôdu a klimatické podmienky
 
Najviac mu vyhovujú ľahké pôdy, stredne priepustné, bohaté na fosfor.
Rastliny dobre rastú a plodia na takmer všetkých typoch pôd s výnimkou dlhodobo vlhkých pôd. Najvýhodnejšia je pôda ľahká, stredne priepustná s hpH 6,5 - 7. Dostatok vlahy je dôležitý len v období zakoreňovania, inak znáša dobre aj väčšie suchá. Nie sú vhodné ani veľmi zasolené a premokrené pôdy.
 
     Na výsadbu sa používajú dvojročné až trojročné rastliny, v spone 4x1 m, alebo dvojrady 4x1, 5x1,25 m. Na malých záhradkách stačí vzdialenosť 2-3 m.

     Počas sedemročného obdobia sú priemerné ročné výnosy cca 10 - 20 kg na rastlinu. Skúsenosti z pestovania ukazujú, že Rakytník patrí pestovateľsky aj pracovne k nenáročným rastlinám. Vysoká odolnosť voči mrazu. ranné dozrievanie, pravidelná úroda výživných plodov a nenáročnosť na podmienky pestovania, sú hlavné argumenty na podporu pestovania rakytníku.


Odrody vhodné na vysádzanie

HERGO - Je to ranná odroda, dozrieva od polovice augusta do začiatku septembra. Plody sú menšie, svetlo oranžové, oválne s jemnou šupkou. Chuť je mierne kyslá až sladkokyslá.

LEIKORA - Ker so strednou až vyššou korunou. Kyslejšie plody sú sýto oranžové, ovalného tvaru so silnou šupkou. Dozrieva v druhej polovici septembra až začiatkom októbra. Ker veľmi dobre regeneruje po zbere úrody odrezávaním a má veľmi vysoké úrody.

KRASAVICE - je veľmi mrazuvzdorná odroda, vyrastajúca do 1,5 - 2,0 m. Sladkokyslé plody sú červené a majú strednú veľkosť. Táto odroda sa vyznačuje vysokým obsahom rutinu (flavonoid).

SLUNÍČKO - je veľmi odolná odroda voči nízkym teplotám alebo chorobám. Je to stredne vzrastový ker, ktorý má len málo tŕňov. Veľké, svetlo-oranžové plody sú veľké a chuťovo príjemné.
Ako pestovať rastlinu Rakytník zo semien?
Rakytník preferuje slnečné miesta. Semená sa sadia do pieskovej až kamenistej pôdy. Rastlina je veľmi odolná a znáša aj zasolenú pôdu. Keďže sa jedná o rastlinu dvojdomu, je lepšie ju sadiť v skupinkách. Musia tam byť zastúpené samičia a samčia rastlina.

Výsadbový materiál a výsadba
     Na výsadzanie sa používajú dvoj až troj-ročné rastliny, ktoré sa vysádzajú v radoch v spone 4 x 1 m alebo dvojradoch 4 x 1,5 x 1,25 m. Vzdialenosť na malých záhradách stačí 2 - 3 m. Plodnosť rakytníku ovplyvňuje aj dostatočná výsadba samčích (peľových) rastlín, ktorých by malo byť cca 10% z celkovej výsadby. Rakytník rastie rýchle a plodiace rastliny začínajú plodiť tretím až šiestym rokom. Ročné výnosy dosahujú 14 - 30 kg na krík.

Ošetrovanie počas vegetácie
     Rastliny rakytníku patria pestovateľsky aj pracovne k nenáročným rastlinám. Pôdu medzi rastlinami môžeme kypriť, ale len do hĺbky 5 - 10 cm, pretože hlavný koreňový systém je rozložený v profile 40 - 50 cm. Starší porast je možné zmladiť rezom, ale iba do trojročného dreva. Hlbšie zrezanie rakytník horšie znáša.

Hnojenie a závlaha
     Rakytník dosahuje najlepšie úrody na pôdach bohatých na fosfor, preto pred výsadbou je treba pôdu zásobiť fosforečným hnojivom. Po výsadbe a to len v prvom roku sa hnojí v dávke cca 250 kg na ha (liadok vápenato-amónny). V ďalších rokoch si rastlina získava potrebný dusík pomocou baktérií na koreňoch rastlín.V období po zakorenení rastlina znáša aj dlhšie suché obdobia, ale pre bohatšiu úrodu je vhodnejšie zavlažovať.

Dozrievanie a zber plodov
     Pri dobrej starostlivosti môžeme dosiahnúť z jednej rastliny aj 5 - 10 kg plodov. Zber je závislý od rannosti odrôd, pričom u ranných odrôd býva podľa počasia zber v polovičke augusta a neskoršie odrody dozrievajú v septembri až októbri. Zber je treba realizovať pred plnou zrelosťou plodov, pretože plné zrelé plody pukajú a šťava volne vyteká, ale tiež aj z dôvodu, že pri vyššej zrelosti dochádza k degradácii olejových látok a plodyuž nie sú chutné. Stupeň zrelosti plodov je určovaný pomerom cukrov a kyselín.

Choroby a škodcovia
     Okrem hubových chorôb, ktoré pre nich v priaznivých podmienkách napádajú rastliny, je rakytník najčastejšie napádaný voškami, a to zelenou rakytníkovou voškou Capithophorus hippophaes, ktorú je veľmi ľahko možné zničiť dostupnými prostriedkami (napr. Mospilan).
 
Dá sa tiež úspešne využiť ako spevňujúca drevina na svahoch, kde vďaka svojim široko rozvetveným koreňom zabraňuje zosuvu pôdy.
 
 
Patrí medzi opadavé dreviny s úzkymi a dlhými listami kopijovitého tvaru, ktoré mu dávajú zvláštny pôvab. Vyrastajú striedavo na tenkých metličkovitých vetvičkách pripomínajúcich vŕbu, ale na rozdiel od nej sú „vyzbrojené“ dlhými tŕňmi. V apríli až v júni vyrastajú z úžľabia listov maličké rúrkovité kvietky žltej farby so štyrmi okvetnými lístkami a rovnakým počtom tyčiniek uprostred. Po skončení kvetenstva sa na ich mieste objavujú oválne kôstkovité plody, ktoré sa postupne vyfarbujú do oranžova.
 
 
 
Pestovanie 2
S rakytníkom to je na rozdiel od väčšiny ostatných drevín trochu iné. Je totiž dvojdomý, čo znamená, že existujú samčie a samičie rastliny, a na to musíme pamätať už pri nákupe. Odporúča sa navštíviť špecializované záhradníctva a vybrať na jednu samčiu rastlinu niekoľko samičích, optimálny pomer
je 1 : 6. Ak by sme sa rozhodli pre pestovanie zo semienok, budeme musieť čakať tri roky, než bude možné ich pohlavie rozlíšiť.
Hnojenie nevyžaduje, naopak jeho korene samy dodávajú do pôdy dusík.
 
Pri výbere stanoviska treba zvoliť také miesto, kam čo najdlhšie dopadajú priame slnečné lúče. Ale pozor! Starostlivo si všímajme, či v tesnom okolí nerastie žiadna čierna baza, ktorá je jeho konkurenčnou rastlinou.
red zasadením upravíme korene a odstránime ich odumreté časti. Mierne zarovnáme i vrchnú časť, ale do tŕnitých častí rastliny už nezasahujeme. Rastliny pre živé ploty vysadíme pomerne husto, stromčeky na okrasu a zber plodov je dobré odsadiť na vzdialenosť okolo troch metrov.
 
Úpravu prerastených stromčekov vykonáme tak, že zosadíme prečnievajúce vetvy, obrast však ponecháme. Buďme veľmi opatrní na rezanie vetvičiek s plodmi! Ak ich nutne potrebujeme skrátiť, robíme to maximálne každý druhý rok, pri nešetrnom každoročnom reze môžu stromčeky uhynúť.
Pred kúpením tejto dreviny by sme tiež mali vedieť, že jej špecifickou vlastnosťou sú dlhé a rozvetvené korene. To je výhoda pri vysádzaní nespevnených svahov, ale v záhradke so záhonmi to môže vadiť. V takomto prípade je dobré raz za čas pred začiatkom vegetačnej sezóny ich konce odkryť a skrátiť.
 
Tento článok bol vytvorený za pomoci iných článkov nachádzajúcich sa na internete preto sa týmto chcem poďakovať všetkým autorom ktorý svojimi článkami dopomohli k vzniknutiu tohto článku!
 
TOPlist