Založiť webovú stránku alebo eShop

 

Pepino

      Solanum muricatum - pepino - pochádza z génového centra Južnej a strednej Ameriky a do Európy sa rozširuje buď priamo odtiaľ, alebo častejšie z Nového Zélandu, Talianska, Rakúska a Holandska. Zaujímavé je pre šťavnaté a aromatické plody, ale tiež pre svoj dekoratívny vzhľad.
 

Vo svojom pôvodnom prostredí rastie ako trváci ker, dorastajúci  sa do výšky 0,8 m. Listy má jednoduché, kopijovité, často nepravidelne laločnaté, dlhé asi 150 mm. Kvety sú podobné ako pri zemiakoch. Plod je vajcovitého tvaru a dorastie do dĺžky asi 12 cm. Po dozretí je sýtožltej farby s priečnymi nepravidelnými fialovými pruhmi. Obsahuje asi 7 % cukrov a 30-60 mg vitamínu C v 100 g dužiny.
 

Pepino je ovocná rastlina, ktorú pestujeme pre jej aromatické a šťavnaté plody, chuťovo podobné cukrovému melónu. Atraktívny vzhľad a rýchly vývin plodov je dôvodom, prečo si táto rastlina získava značnú obľubu aj ako okrasná rastlina.

Rozmnožovanie, výsadba a pestovanie

 

          V našich podmienkach možno získať 2 až 3 úrody. Od kvitnutia po dozretie plodov uplynie 8 až 10 týždňov. Pepino sa vyznačuje pomerne krátkym obdobím dozrievania plodov. 

 Rozmnožovať ho môžeme vegetatívne aj generatívne. Generatívne rozmnožovanie nie je však vhodné, pretože semenáče sú značne variabilné. Vegetatívnym rozmnožovaním získame geneticky uniformné potomstvo. Vrcholné odrezky v priebehu vegetácie upravíme tak, aby mali aspoň tri púčiky. Vrchné listy ponecháme, spodné odstránime a odrezok za tretím pazušným púčikom šikmo zrežeme. Takto upravený odrezok s použitím vhodného stimulátora, alebo aj bez neho, dobre zakorení. Vhodné je vytvoriť okolo kontajnera s odrezkami vlhkejšiu mikroklímu použitím napr. mikroténového vrecúška.
 

Najvhodnejšie je vegetatívne rozmnožovanie vrcholovými, asi 8 cm dlhými odrezkami.
Pepino vyžaduje ľahkú až stredne ťažkú, dobre vyhnojenú zeminu. Používame zmes ornice, rozloženého maštaľného hnoja a piesku v pomere 3 : 2 : 1. Na vyľahčenie zmesi pridávame listovku, zotletú slamu alebo perlit. Nedostatok maštaľného hnoja možno nahradiť kompostom alebo biohumusom.

Od veľkosti nádoby a kvality zeminy závisí aj množstvo a chuť plodov. Osvedčili sa 5 až 20 l nádoby.
Pepino kvitne každé 2 mesiace, a tak prináša 2 až 3 úrody za rok. Z jedného kra zberáme priemerne 10 – 30 plodov. Čas od kvitnutia po dozretie plodov je pomerne krátky, 8 až 10 týždňov.

 

Pestovanie vo voľnej pôde sa neosvedčilo, pretože rastline bujne rastie nadzemná časť, ktorá sa snaží vyrovnať bohato rozkonárenému koreňovú sústavu  a odďaľuje sa nasadzovanie plodov. Pri pestovaní v nádobách pepino nevyžaduje rez ani tvarovanie.

Je náročné na svetlo - vyžaduje priame slnečné svetlo, dokonca znáša aj slnečný úpal. Vo fáze vývinu plodov je náročné na teplotu a vlahu. Substrát by mal byť dostatočne vlhký, no nie premokrený.

Kyslá rašelina sa neosvedčila, pretože pri kyslej reakcii pôdy sa zníži príjem bóru, čo má za následok opad kvetov.

V trvalom polotieni zhadzuje kvety. Rastliny, ktoré som umiestnil vonku, opelia včely, hmyz aj vietor. V uzavretom priestore musím miernou vibráciou rastliny alebo fúknutím vzduchu na kvety preniesť peľ z vyššie položených kvetov na nižšie, pretože kvety sú cudzoopelivé. Rastliny rastú pri teplote nad 10 °C, ale počas vývinu plodov sú náročné na teplotu ako rajčiaky. Počas horúcich letných dní zalievam ráno i večer odstátou vodou. I keď je Pepino húževnatá rastlina, pri presušení koreňového balu rýchlo vedne.

 

Rastlina po následnej zálievke dobre regeneruje. Preto preventívne zalievam aj podmokom do misky. Kvalita a chuť plodov sú závislé od druhu použitej hnojivej zálievky počas celého vegetačného obdobia. Prihnojujem vykvaseným kravincom každých 10 dní. Na vykvasenie riedim 1 diel kravinca so 4 dielmi vody. Šesť týždňov po vykvasení riedim na zálievku 1:10. Jedenkrát mesačne zalievam Mikrolou na doplnenie mikroelementov. Časť rastlín som prihnojoval slepačím, konským a zajačím vykvaseným trusom, časť rastlín priemyselnými hnojivami - Harmavit, Cererit. Chuťové vlastnosti plodov týchto rastlín boli už menej výrazné v porovnaní s rastlinami hnojenými kravincom.

Choroby a škodcovia


      Pepino trpí viacerými škodcami. Pri zistení škodcu snažím sa ho ničiť mechanicky. Kritické pre rastlinu je premnoženie škodcu, vtedy treba použiť chemický postrek. V suchom prostredí sa môžu vyskytnúť roztočce. Účinný postrek na pohyblivé štádiá je Omite, na vajíčka Apollo. Stačí použiť Omite a postrek zopakovať o 10 až 12 dní, keď sa vyliahnu nové jedince. Vo vlhkom prostredí sa zriedkavo vyskytnú molice, ktoré je problematické chemickým postrekom zničiť, pretože ich postrek všetky nezasiahne. Použil som overený spôsob: v skleníku som zavesil listy uhoriek a rajčiakov. Molice preleteli na tieto listy a večer potme, kedy sú molice najmenej pohyblivé, som listy odstránil. Po niekoľkonásobnom zopakovaní sa molice už nevyskytli. Skoro na jar sa liahnu vošky. Pri lokálnom výskyte stačí použiť Pirimor. Rastliny vysadené vo voľnej pôde napáda pásavka zemiaková. Vhodný je postrek Decisom. Výhodou pestovania v nádobách je, že škodcovia tak často nenapádajú rastliny. V prípade výskytu stačí ich likvidovať ručne.

Prezimovanie


I keď je pepino trváca rastlina, v praxi sa pestuje asi 2 – 3 roky a v našich klimatických podmienkach ju treba prezimovať. Na jeseň, keď už vonkajšia teplota klesá na 0 °C, prenesieme rastliny do skleníka.

Pepino môže prezimovať aj v bytovej teplote. Pôdu udržiavame mierne vlhkú. Do jari všetky rastliny zhodia listy, čo je pre ne prirodzené. V januári rastliny zrežeme na 2 – 3 púčiky. Vyrastie väčší počet výhonkov ako v predchádzajúcom roku, a tým sa zvýši aj množstvo nasadených plodov.

Dodatok autora: tato rastlina už len podľa návodu na pestovanie je náročná a pre začiatočníkov a málo skúsených pestovateľov je nevhodná. Síce vám nijak nezabránim ak ste amatér aby ste ju vyskúšali pestovať ale môžem vám skôr poradiť začnite od citrusov a postupne priberajte ďalšie druhy tropických rastlín časom získate cenné skúsenosti ktoré zužitkujete trebárs pri pestovaní náročných rastlín ako je Pepino a mnohé mnohé iné.

Prajem vám veľa šťastia pri pestovaní zábavy, zážitkov :D a v tomto prípade aj aby vás smola obchádzala lebo šťastia a skúseností budete potrebovať veľa .


 

 

TOPlist