Založiť webovú stránku alebo eShop

 

Výroba mini skleníkov a parenísk.

Veľa záhradkárov si láme hlavu či na jar alebo jeseň keď treba rastliny buď vysiať alebo zazimovať. Skleníky a pareniská sú dosť drahé na ich veľkosť.

Preto som sa rozhodol uverejniť svoje nápady na pareniská a mini skleníky.

Dajú sa vyrobiť z vecí v domácnosti sa nachádzajúcich.

V tomto článku rozoberiem čo najpodrobnejšie také tri typy ktoré sa dajú využiť obojako ako pareniská z rôznou veľkosťou tak aj skleníky.

 

1Typ : Mikroténový skleník

Na jeho realizáciu budeme potrebovať : čo najväčšie mikroténové sáčiky najlepšie priesvitné nefarebné s dĺžkou okolo 0,5m a šírkou okolo 25-35cm, špajle dĺžka ľubovoľná podľa osobných potrieb, kvetináč/e rôzne tvary veľkosti, pásku, nožnice, spínací strojček, spinky.

Postup :

1 časť

Kvetináč si vyberáme opatrne musíme vziať do úvahy že po dokončení realizácie mikroténového skleníka ho neotvoríme minimálne mesiac a musíme tiež vziať do úvahy to čo tam budeme vysádzať a to aký priestor daný typ rastlín vyžaduje jak po stránke priestoru na rozvoj koruny rastliny   tak koreňového/vých balu/ov.

Keď sme si už nádobu vybrali podľa parametrov toho čo v ňom bude rásť môžeme sa pustiť do druhej časti.

2 Časť

Kvetináč naplníme substrátom pre daný tip rastlín/y. Do substrátu posadíme buď nejakú tropickú rastlinu alebo vysievame nejaký druh zeleniny ...

Po následnom vysadení či vysiati semien do substrátu. Nasledovne  substrát rukou a opatrne stlačíme do nádoby aby vytvoril pevnejší celok a nasledovne po obvode kvetináča napicháme v rozstupoch max 15cm špajle alebo z jednej strany kvetináča na druhý vložíme oblúky z dratú ktorý ma hrúbku 0,3-0,5mm.

 

3 Časť

Keď už máme špajle alebo oblúky z drôtu napichané v substráte a sme z ich rozmiestnením spokojný ... môžeme substrát pomocou rozprašovača zvlhčiť vodou zbytočne substrát nepremokrite počítajte že voda z tohto skleníku sa neodparí ale kondenzuje na fólií či sáčiku a kvapka späť do pôdy čím sa nám vytvára pekný kolobeh vďaka ktorému sa už nemusíme starať o zálievku až do otvorenia skleníku.

Po navlhčení substrátu a skontrolovaní vystuží ( špajle / drôtene oblúky )či sú dobre upevnené v substráte pristúpime k poslednej časti realizácie.

4 Časť

Teraz vyberte mikroténový sáčik dosť veľký aby obsiahol celý kvetináč alebo použite nie príliš hrubú priehľadnú fóliu ktorú o kvetináč upevníte lepiacou páskou a snažte sa aby fólia bola čo najlepšie napnutá a priliehala k výstužiam .

Časti ako sú rožky ... stačí zrolovať a zospínkovať. Aby nám zbytočne nevyčnievali...

Dodatok

Veľkosť tohto skleníka ako ste už asi zistili závisí od toho akú veľkú nádobu použijete a zas od toho závisí množstvo použitého substrátu a vlahy a tiež veľkosť fólie potrebnej na pokrytie nádoby. Pri upevňovaní fólie páskou použite čo najkvalitnejšiu pásku tak aby veľmi pevne priľnula k povrchu kvetináča a vytvorila vodotesné spoje medzi fóliou a kvetináčom.

Výška výstuh závisí od toho čo v ňom porastie či to rastie rýchlo a do výšky alebo pomaly a podľa toho si volíme dĺžku výstuh a oblúkov.

Tento skleník je veľmi dobrý a mne sa osvedčil na «««

 Samozrejmé prví model a pokus za veľa nestál keď som ho prví krát staval z nákresov ktoré som si urobil a postupne som zdokonaľoval a odstraňoval chyby až do podoby kedy by som mu teraz dal najmenej «««««

Ale pozor skleník nedokáže rastliny zachrániť ak je substrát zlý a nachádzajú sa v ňom zárodky škodcov ktoré nám rastliny pojedia ... preto odporúčam namiesto pôdy použiť agroperlit a zaliať slabšou hnojivou zálievkou aby rastliny mali z čoho žiť hnojivá zálievka stačí 25% hnojiva a 75% vody v takom množstve živín bi mali rásť dobre.

Ale skutočne len časom a skúšaním si vytvoríte svoj variant tohto skleníka z ktorým budete spokojný.

2 Typ: Skleník z plastovej fľaše.

Na jeho realizáciu budeme potrebovať len plastovú fľašu ktorá je priehľadná a hl musí mať čo najväčší objem a priemer, nôž/nožnice, lepiacu pásku priesvitnú .

Na úvod : tento skleník môže mať rôzne veľkosti a tvary a patrí medzi tie na jednoduchšie zostrojiteľné skleníky aké  človek kedy vymyslel.

Postup :

V podstate vezmete plastovú fľašu ktorá je priesvitná a nie farebná, taktiež nesmie to byť fľaša od oleja pretože ten sa do plastu za istý čas zažerie a nedá sa umyť a robilo by to problémy so skleníkom.

Hrdlo fľaše uzavrite vrchnákom od fľaše a nožom narežte do troch štvrtín jej priemeru tak aby sa dala sklápať.

1 Fľaša uzavretá vrchnákom.

2 Priesvitná fľaša.

3 Približná výška kde treba narezať fľašu je to cca 10-15cm podľa výšky a priemeru fľaše.

4 Spodná časť fľaše je naplnená asi do 10-15cm substrátom, agroperlitom .

5 Na obrázku je znázornené ako rastlina a jej koreňová sústava rastie v tomto skleníku.

6 Žlté značky na obrázku znázorňujú miesta na dne fľaše kde treba spraviť otvory pre odtok prebytočnej vody.

7 Pod miska pod fľašou zabezpečí stály prísun vlahy.

Narezaná fľaša sa dá sklápať ... tým pádom fľašu naplníte substrátom a zasadíte do neho nejakú rastlinu či vysejete nejaké semená. Po vysadení či vysiati sa fľaša sklopí  a rez sa oblepí páskou a skleník je hotový. Ak chcete rastlinu vybrať alebo vymeniť stačí pásku odlepiť a rastlinu vybrať . Rastline v skleníku môžete regulovať vlhkosť pomocou otvorenia vrchnáka a polievať sa rastlina dá tiež cez hrdlo fľaše.

3 Typ: skleník so zaváraninovej fľaše

Potrebujeme  zaváraninovú fľašu ( rôzne veľkosti )

Postup: do zaváraninovej fľaše rôznej veľkosti vložte buď substrát alebo agroperlit . Vložte do substrátu rastlinu alebo odrezok ktorý chcete zakoreniť. Substrát zvlhčite no nesmiete ho premokriť to by spôsobilo hnilobu a uhynutia rastliny či odrezku. Fľašu uzatvorte výčkom do ktorého urobte tri dierky pomocou ktorých budete regulovať vlhkosť. Upozorňujem tento typ skleníka nie je vhodný pre vysievanie semien či predpestovanie rastlín. Najlepšie je ho používať na zakorenenie odrezkov a naklíčenie veľkých semien tropických rastlín ako sú mango avokádo a pod.

Keďže je tvorený priehľadnou sklenenou fľašou čo umožňuje jednak kontrolu rozrastania sa koreňovej sústavy ako aj stavu rastliny či semena. V prípade plesne či nejakého iného problému ktorý sa môže vyskytnúť pri pestovaní môžete okamžite zasiahnuť a tak zachrániť svoje odrezky či semená.

1 Výčko

2 Sklenená zaváraninová fľaša

3 Obrázok rastu rastliny v tomto skleníku.

4 Agroperlit  vo vnútri fľaše ako substrát.

5 Voda v spodnej časti fľaše slúži ako zdroj vody pretože po uzavretí fľaše v nej vzniká stabilné vlhké prostredie a po otvorení dostane rastlina menší šok.

Počas rastu sa tento skleník neotvára a substrát sa nepolieva a vlahu zabezpečí malé množstvo max 1cm vody na spodnej časti fľaše.

Dodatok autora:

Tieto 3  typy skleníkov slúžia len orientačne ako úvod a návod na to ako si spraviť svoju vlastnú variantu skleníka ktorý vyhovuje vám a podmienkam v ktorých žijete či sa nachádzate.

Návody sú len orientačné a spravené tak aby ste mohli aj samy bez sebe menších problémov zostrojiť rýchlo a jednoducho skleníky a pareniská ktoré sú cenovo výhodne na čas nenáročné a dajú sa aj ľahko skladovať či spätne rozobrať.

Dúfam že vám tieto návody na výrobu skleníkov pomohli a prajem vám veľa pekných zážitkov pri ich používaní a ich inovovaní.

 

           

TOPlist