Založiť webovú stránku alebo eShop

Mango

(Mangifera indica)


Pestovať tropické rastliny v bytoch je náročnejšie. Príčinou neúspechu je najčastejšie nedostatok svetla, ale aj rozmery nádob, pretože obvykle nevytvárajú taký priestor pre korene, aký rastliny vyžadujú. To je dôvod, prečo sa nedá v našich podmienkach vysadiť semeno z každého ovocia a nie každá vypestovaná tropická rastlina nakoniec aj zarodí.

Mangovník je mohutný vždyzelený strom, ktorý má dlhú životnosť. Je to typická tropická rastlina, potrebuje priemernú teplotu 25 – 30 °C, vydrží aj teploty 45 °C, naopak, najnižšia teplota by nemala klesnúť pod 10 °C. Vyžaduje priame slnko.

V byte ho možno pestovať ako dekoratívnu rastlinu, ktorej veľkosť usmerňujeme rezom. Semenáčiky môžu začať rodiť od 7 roku. V bytových podmienkach to však nie je pravdepodobné.

Ako získať rastlinu?

Kúpte zrelý plod mango. To býva samozrejme v našich zemepisných šírkach často problém, pretože plody sa predávajú tvrdé a nezrelé. Ak je plod zrelý, povrchová vrstva sa ľahko poddáva pod tlakom a plod šíri až na jeden meter vôňu. Poznávacím znakom môže byť i farba plodu. Zrelý plod je žiarivo žltý s jemnými červenými pásmi, prípadne žltočervenými miestami. Plody, ktoré majú minimálne určitú plochu zelenej farby, sú určite nezrelé.

Po dôkladnom odstránení dužiny nepoškoďte obal kôstky. Osvedčila sa metóda opláchnutia pod vlažnou tečúcou vodou a vyčistenie jemnou kefkou. Nebuďte prekvapení, ak jadierko hneď nevyklíči. Príčinou môže byť studené uskladnenie plodov (plody by sa nemali skladovať pri nižšej teplote ako 15°C) alebo nedostatočne zrelý plod. Ak je teplota pôdy dostatočná, jadro vyklíči skôr, inak je bežne udávaná doba klíčenia 1 – 3 mesiace. Na výsev sa používa kyprý a na živiny chudobný substrát (aby sa dobre vyvinuli korene). Jeho pH by nemalo byť vyššie ako 7. Aby sa predišlo výskytu škodcov a hubových chorôb v substráte, môže sa v peci alebo mikrovlnke zohriať na 1/4 hodiny na 160°C. Musí byť pritom vlhký. Nádoba sa nesmie pevne uzavrieť, aby mohla unikať vznikajúca para. Do nádoby sa najskôr vloží drenážna vrstva, potom substrát tak, aby pod okrajom zostala voľná plocha asi 2cm. Potom sa vodorovne vloží jadierko, ktoré sa zakryje asi 2cm hrubou vrstvou substrátu. Na záver sa substrát mierne poleje. Črepník sa postaví na teplé a tmavé miesto. Kým sa neukáže prvý lístok, musí byť v tme. Substrát sa udržiava rovnomerne vlhký, nie nadmerne. Semenáčiky sa nehnoja – asi po dvoch mesiacoch môžete začať pomaly s prihnojovaním tekutým hnojivom (1x týždenne štvrtinou odporúčanej dávky). Predpokladom ďalšieho pestovania je svetlé a teplé stanovište. Po 1-2 rokoch sa rastlina presadí do zmesi rašeliny, kompostu a substrátu ( v rovnakom pomere). Mala by byť priepustná a mierne kyslá.
Ďalšie pestovanie
Potreba vody je závislá od množstva listovej hmoty, rozhodne by však nemala byť vápenatá. V lete by malo stáť na slnečnom mieste, znesie i priame slnko. V zime ju postavte tiež na svetlé miesto. Mladé rastlinky by mali prezimovať vo vykúrenej izbe. Väčším kontajnerovým rastlinám stačí priestor, kde nemrzne a je svetlý. Ak začnú rastline vädnúť a následne hnednúť konce výhonkov, ide pravdepodobne o roztoče. Mango sa dobre cíti na relatívne suchom stanovišti a znesie i nižšiu vlhkosť vzduchu.

Podmienky

Klíčenie vyžaduje teplotu 25 – 28 °C a substrát musíme udržiavať vlhký. Klíčenie semena môže trvať aj niekoľko mesiacov. Len čo sa objaví výhonok, odstránime fóliu. Mango nie je náročné na pôdu, ale neznáša vápenitú zeminu. Vyžaduje výživný substrát a kvalitnú drenáž.
 

Kvet a plod

Kvety sú biele, voňavé a objavujú sa vo veľkých „latách“ na konci konárikov. Plody sú oválne, s tenkou červenou, oranžovou alebo zelenkastou šupkou s pomerne veľkou kôstkou, v ktorej je semeno, ktoré však musíme vyberať opatrne.

Zimovanie

Mango prezimuje iba v teplom prostredí. V zime, pri poklese teploty, obmedzujeme závlahu na minimum.

Dodatok autora:

Mango je dosť náročné na pestovanie jednak preto že je dosť prácne sa postarať o to aby sme našli správny plod v obchode ale aj zabezpečiť aby semeno nezhnilo a vyklíčilo ale aj preto že extrémne rýchlo rastie a potrebuje dosť svetla a priestoru jak pre korene tak všoubecne preto ak ste v jedno izbovom byte ... jednoznačne sa do toho nepúšťajte. Najideálnejšie je mať dom kde sú možnosti priestor ... väčšie.

Prajem veľa úspechov radosti a zážitkov pri pestovaní. 

TOPlist