Založiť webovú stránku alebo eShop

Pestovanie kávovníka

KÁVOVNÍK

Kávovník arabský
(Coffea arabica L.)

Tento článok je doplnený o časti publikácii v češtine ...

Na úvod trocha histórie.

 

Dopestovať si v byte, v škole alebo na pracovisku vlastnú kávu by iste bolo veľmi príťažlivé. Káva, kedysi exotický nápoj, sa postupne dostala zo svojej arabskej kolísky až do strednej Európy a na ostatné svetové trhy. U nás začala v 18. storočí postupne vytláčať domáce, často zdravšie a aromatickejšie nápoje a stala sa veľmi obľúbenou.

 

Kávovník je nízky, vždyzelený ker alebo menší strom. Kvitne niekoľkokrát do roka, má biele jazmínom voňajúce kvety, z ktorých sa vytvárajú hnedočervené dužinaté plody - bobule veľkosti egreša (u nás obyčajne v zimných mesiacoch). Plody obsahujú dve semená, ktoré k sebe navzájom priliehajú. Okrem známeho alkaloidu kofeínu obsahujú určité množstvo cukru, trieslovín atď.

Pochází pravděpodobně z hor jižní Etiopie, kde roste planě na sopečných, propustných půdách v chladnějších a vlhkých údolích, která se nacházejí až v nadmořských výškách 900-2400 metrů. Dnes je rozšířena v oblastech rozkládajících se mezi jižní Afrikou a Turkestánem, ale pěstování ve velkém se omezilo na jihozápadní Arábii, severovýchodní a východní Afriku, a to zpravidla v oblastech 900-1200 metrů nad mořem. Významnější spotřeba se však týká hlavně Jemenu, Etiopie, Somálska a Keňi, kde tuto rostlinu najdeme i v okolí Nairobi. Hlavním pěstitelem je Jemen s terasovitými plantážemi na horských svazích s mírnějším klimatem. Podle odhadů zde plocha osázená katou dosahuje až 20 % obhospodařované půdy.

Prostredie

Kávovník môžeme pomerne úspešne pestovať v teplejších interiéroch, pretože nie je veľmi náročný a pri dostatočnej zálievke a využití vhodných odparovačov sa dobre aklimatizuje aj v bytových podmienkach.

Rozmnožovanie

Nové rastliny získavame sejbou semien, zakoreňovaním odrezkov a vrúbľovaním. Dobre zakoreňujú polodrevnaté odrezky s 3 článkami, ktorým ponecháme a zmenšíme 2 horné listy, ostatné odstránime. Odrezky napicháme do zeminy, ktorá je zakrytá 50 - 60 mm vrstvou piesku. Počas zakoreňovania potrebujú teplotu 24 - 26 °C a vysokú vzdušnú vlhkosť.

Pestovanie

Semenáčiky a rastliny, ktoré počas leta pestujeme v záhrade, chránime proti vetru a pred prudkým slnečným úpalom. Umiestňujeme ich v tieni vyšších stromov, alebo prikladáme k nim tienidlá. Ak pestujeme kávovníky celý rok v byte, prezimujeme ich na teplom a svetlom mieste, alebo im pri teplote 10°C a obmedzenom zalievaní doprajeme zimný odpočinok. Takéto prezimovanie odporúčame aj v tom prípade, ak rastliny v lete pestujeme v záhrade.

 

Potrebujú ľahkú, štruktúrnu, výživnú zeminu. Kávovník potrebuje kyslejšiu zeminu s prídavkom listovky alebo rašeliny. Zalievame ho dažďovou alebo zmäkčenou vodou, ktorá neobsahuje vápnik. Je náročný na živiny, cez leto ho pravidelne prihnojujeme hnojivou zálievkou a pravidelne zalievame s dostatočným množstvom vody.

 

V miestnosti pestované rastliny začínajú kvitnúť v 4. roku pestovania. Vrúbľovance rodia už v 2. - 3. roku. Ak rastliny majú vhodné podmienky, kvitnú pravidelne, potom naraz máme na nich plody aj kvety. Kvitnú v júli, v auguste, plody dozrievajú za 6 - 9 mesiacov.

Choroby a škodcovia

Vo veľmi suchom prostredí (a niekedy aj vplyvom priameho oslnenia alebo spálenia slnečným žiarením) trpia zasychaním okrajov listov. Preto mladé rastlinky radšej umiestnime v polotieni.

Využitie

Oberáme červené plody, ktorých šupka je jedlá. Semená sa po ošúpaní umývajú, fermentujú, znovu umývajú a napokon sušia, až potom ich používame na prípravu nápoja.

 

TOPlist