Založiť webovú stránku alebo eShop

Karamboly

(Verrhoa carambola)

    Karambola je veľmi pekná dekoratívna rastlina a i pri pestovaní v byte môže dorásť na krásny stromček. Je to tropická rastlina, preto potrebuje v lete teplotu 30 °C a v zime nad 18 °C. Neznáša mráz.
 

Bežne sa karambola množí semenami. Po vybratí  semien z plodu ich necháme v malom množstve vody vykvasiť. Potom ich prepláchneme pod tečúcou vodou a dôkladne zbavíme všetkých zbytkov dužniny, osušíme a ihneď vysádzame. Semena celkom dobre klíčia. Pre výsev používame bežný substrát pre pokojové rastliny zľahčený pieskom alebo agroperlitem v pomere 3:1. Pri klíčení udržujeme teplotu 25-30°C. Pri tejto teplote semena vyklíči

rýchlejšie .

Je to vždyzelený, hustý, nízky ker. Neparno perovité listy podobné na agát sa na noc alebo pri dotyku zatvárajú smerom k sebe. Kvety v červených súkvetiach vyrastajú na mladých konároch a len z malej časti z nich sa vyvinú plody.
 

(Rozmnožovanie časť:2)

Rozmnožujeme ju semenami, ktoré sa tvoria v plode. Vysievame ich hneď, len čo ich vyberieme z plodu. Zemina musí byť bohatá na živiny – najlepšia je zmes rašeliny, kompostu a piesku. Semená vyklíčia asi za 2 až 3 týždne. Semenáčiky môžeme v lete premiestniť von do polotieňa. Karambola nie je náročná na vodu, preto ju zalievame len sporadicky

Kvitnutie a úroda
Karambola kvitne dvakrát do roka – v zime a začiatkom leta. Semenáčiky nevyžadujú štepenie a mali by začať rodiť po 3 až 5 rokoch. V zime ich umiestnime na miesto s dostatkom svetla a teplotou okolo 20 °C.

Plody sú dlhé, vajcovitého tvaru s pozdĺžnymi zárezmi. Dozreté majú sýto-žltú farbu.

Prihnojujeme bežnými organickými alebo priemyselnými hnojivami. Rastlina prezimuje pri teplote 10 až 16 °C, takmer bez zálievky. V lete je optimálna teplota 20 až 26 °C – pri teplote 16 °C rastlina zastavuje rast

Dodatok autora

Karamboly neznášajú premokrenie pôdy ale zase nesmieme dopustiť aby im preschol koreňový bal čo bi takmer s 80% pravdepodobnosťou spôsobilo uhynutie rastliny. Preto sa snažte aby rastlinka mala vždy vlhký no nie premokrený koreňový bal. Pre zabezpečenie vlhkosti vám pomôže agroperlit ktorý zabezpečí dostatočnú vlhkosť a v prípade že nie ste doma a ste trebárs na dovolenke ... zabezpečí vlahu keď  že je to pórovitý materiál a nasiaka vodou, udrží rastlinu živú a bal vlhký. 

Nezabúdajme ani na svetlo karamboly ho priam milujú preto zabezpečme pre ne čo najviac svetla napríklad tak, že ich dáme na okno nemusíme sa báť rastliny sú odolné voči slnku a úpal určite nedostanú ale musíme si pri väčších teplotách dať pozor na vlhkosť koreňového balu keďže s vyššou teplotou sa voda aj rýchlejšie odparuje bude na mieste  aj častejšie polievanie.

Karamboly polievajme len destilovanou alebo prevarenou vodou nikdy nie dažďovou alebo z vodovodu. Rastlinný hnojíme 4X za celý vegetačný cyklus po prípade aj podľa veľkosti rastliny.

POZOR: semená karambol sadíme do veľkého kvetináča v ktorom je rašelina zmiešaná s agroperlitom, a max po 2 semienka na 1 kvetináč s priemerom 10-15cm. Karamboly su nesmierne chúlostivé na presádzanie pokiaľ sú malé preto ich sadíme do veľkých kvetináčov aby tam mohli biť minimálne 12 mesiacov a dosiahli aspoň 30cm výšku.

Ak sa rozhodnete ju presadiť kým je to ešte sadenica do veľkosti 10cm po presadený vám takmer na 100% uhynie skrátené neznášajú presádzanie a v malom veku kedy sú ešte semenáče to platí dvojnásobne preto sa tomu snažme vyhnúť za každú cenu. 

Prajem veľa úspechov a zábavy pri pestovaní.

 

 

TOPlist