Založiť webovú stránku alebo eShop

Kakaovník

Poznámka : s týmto druhom rastliny nemám praktické skúsenosti na internete je toho dosť dá sa povedať ale tento článok bol z nich najlepší. Sám sa podľa neho mienim riadiť tak hádam pomôže aj vám pri začiatkoch s pestovaním kakaovníka.

Týmto chcem tiež poďakovať tomu kto tento článok jednak vypracoval a dal k dispozícii na internet.


Rozmnožovanie

Kakaovník si nie som celkom istý ale asi sa najčastejšie rozmnožuje odrezkami čo je určite jednoduchšie ako so semien. Rastlinu kakaovníka asi len ťažko kúpite v kvetinárstve či záhradkárstve. Ak chcete mať kakaovník tak zájdite do najbližšej botanickej záhrady kde nejaký majú  a opíjajte sa či by vám nedali konárik či nepredali za symbolickú cenu malý stromček určite vám vyjdú v ústrety.


Podmienky rastu

Cez leto môžeme rastliny preniesť na balkón alebo do záhrady, na miesto, ktoré je chránené pred vetrom a priamym slnečným žiarením. Mladé rastlinky presádzame každý rok do humóznej pôdy s mierne kyslou reakciou. V lete ich polievame výdatnejšie a dbáme, aby koreňový bal nepreschol. Od apríla do augusta pridávame do zálievky hnojivo, bez obsahu vápnika.

V zime kakaovník pestujeme na svetlejšom mieste, pri teplote asi  15°C, a zálievku obmedzíme naminimum.Spôsob pestovania
Zaštipovaním vrcholu a konárov podporujeme rozkonárenie, zahustenie koruny, regulujeme výšku rastliny a podporujeme aj tvorbu kvetov. Rastliny začínajú kvitnúť asi v štvrtom až piatom roku. Plody dozrievajú približne za 5 až 9 mesiacov, vyrastajú husto nakopené na krátkych, hrubých stopkách. V zrelosti sú žlto - hnedé, majú oválny tvar a sú obalené lesklou šupkou.

Musíme dávať pozor na hnilobu koreňov, ktorá vzniká najmä pri premokrení. Zo škodcov kakaovník napádajú vošky, puklice (predovšetkým v zime) a roztočce.


TOPlist