Založiť webovú stránku alebo eShop

Granátové Jablko

(Punica granatum)

Granátové jablko je rastlina vhodná do interiéru. Rastie rýchlo a za krátky čas máme peknú rozkonárenú rastlinu. Aby sa rozvetvila, je potrebné zaštipovať konce výhonkov.V chránených zákutiach záhradiek v najteplejších oblastiach na južných svahoch sa stretávame s peknými exemplármi tejto peknej okrasnej dreviny. V chladnejších interiéroch ho môžeme úspešne pestovať. Je to opadavý ker alebo malý strom.

Prostredie

Granátovník púnsky pravdepodobne pochádza z horských oblastí Iránu, Afganistanu, Pakistanu a južnej Ázie. Pestuje sa v Južnej Amerike, v Severnej Afrike a na okolí Stredozemného mora v Južnej Európe. Pretože sa už odpradávna pestuje v tropických aj subtropických oblastiach, v súčasnosti sa na mnohých miestach udomácnil alebo splanel.
Znáša nielen vysoké teploty v letných mesiacoch, ale aj veľmi nízke teploty v zime (zvyčajne až do -15°C, niekedy aj nižšie.
Najčastejšie vytvára jasnočervené, zďaleka viditeľné obojpohlavné kvety, z ktorých sa vyvíjajú plody - granátové jabĺčka. V závislosti od stupňa zrelosti sú žltozelené, červené až fialovohnedé.
Samoopelivé aj cudzoopelivé kvety kvitnú zvyčajne v máje a plody dozrievajú od augusta do októbra.

Pestovanie

Granátovník nie je náročný na pôdu. Vyhovuje mu ľahšia zemina s neutrálnou reakciou. Je značne odolný proti suchu vyžaduje substrát s podielom rašeliny a piesku. Rastlinu postupne presádzame do väčšieho črepníka. Koncom mája môžeme dať rastlinu von. V období vegetácie ju prihnojujeme.
Granátové jabĺčka možno vďaka hrubej a pevnej šupke uchovávať dlhý čas v dobrom stave. Pestovanie tohto druhu bude našich pestovateľov určite zaujímať, a to nielen pestovanie v miestnostiach alebo v zasklených priestoroch každého druhu, ale aj na chránených stanovištiach v záhradách, najmä pri využití snímateľných fóliových krytov.

Rozmnožovanie

Granátovník môžeme rozmnožovať generatívne semenami, ktoré sejeme do rozmnožovne na jar a vegetatívne najmä odrezkami, niekedy odnožami alebo vrúbľovaním. Rastliny zvyčajne rozkvitajú v máje a kvitnú dlhší čas.

Choroby a škodcovia 

V naších podmienkach granatovník najčastejšie napadajú vošky! 

Zimovanie
Na jeseň, pri prvých nižších teplotách, začínajú rastline opadávať listy. Je mimoriadne odolná proti chladu – znesie teploty až do -10 °C. Po opadaní listov ju na prezimovanie prenesieme do chladnej a tmavej miestnosti. Substrát nesmie preschnúť, ale nesmie byť ani zamokrený. Ak sa na konci zimy objavia púčiky, rastlinu presadíme, zostriháme a postavíme na svetlé miesto.

Využitie

V plodoch sú pod vonkajším obalom puzdrá so semenami, ktoré sú uložené vo vnútornom obale. Šťava obsahuje okrem značného množstva vody asi 14 až 21 % cukrov, ďalej bielkoviny, tuky, vitamín C a veľké množstvo kyselín. Pretože obsah kyselín v plodoch niektorých kultivarov býva vyšší a v iných nižší, chuť plodov závisí od pomeru kyselín a cukrov. Zo šťavy plodov sa zriedením vodou pripravuje osviežujúci nápoj grenadína.

TOPlist