Založiť webovú stránku alebo eShop

Pestovanie orchidey


 

Aby ste sa z vašich orchideí tešili čo najdlhšie, musíte poznať niekoľko trikov a tipov na pestovanie. Samozrejme, že pestovanie závisí od druhu a odrody, ale na úvod vám ponúkame všeobecné poznatky.
 

Miesto
Správne miesto je pre orchidey jednou z najdôležitejších požiadaviek orchideí. Dbajte na to, aby tu nebol prievan, pretože ten orchidey v láske nemajú. Mnohé orchidey potrebujú miesto, ktoré je na východnej alebo západnej strane, pretože sem tak ostro nedopadajú slnečné lúče. Tiež príliš veľa slnečných lúčov a nadmerná horúčava sú pre orchidey jedom.

 

Svetlo
Cattleya a Vanda potrebujú veľa svetla, uprednostňujú polotieň. Paphiopedilum a Phalaenopsis si vystačia aj s menšou dávkou slnka, preto je dobré sa pri kúpe rastliny spýtať na nároky na svetlo, alebo ak viete, akú orchideu chcete kúpiť, prečítajte si návod na pestovanie jednotlivých druhov dolu pod textom.

 

Zálievka
Uhynutie mnohých orchideí zapríčinila nesprávna zálievka. Až 90% príčin uhynutia rastlín je práve v zálievke. V zime stačí, ak ju polejete jedenkrát mesačne a substrát nesmie byť premokrený. Väčšinou sa zálievka redukuje podľa teploty v miestnosti. Pri vyššej teplote je zálievka nižšia a naopak.

Oncídium (Oncidium)

Tieto orchidey sú veľkosťou a vzhľadom odlišné. V skupine Oncidium sa nachádzajú rastliny s malými i veľkými kvetmi, pričom prevláda žltá farba kvetu, niektoré majú kvety ružové. Obdobie kvitnutia je väčšinou na jeseň.
 

Pestovanie
Je to stále zelená orchidea s pevnou pseudohľuzou, pozdĺžnymi listami, ktorá kvitne viac mesiacov. Pestujú sa buď v črepníku alebo priviazané na kôru. Tie druhy, ktoré uprednostňujú chladnejšie prostredie, sa môžu priviazať na kôru, tie, ktoré majú radšej teplo, sa celoročne pestujú v malých črepníkoch. Chladnejšie druhy sa musia v lete zatieniť. Výnimiek je pri Oncídiu dosť, vo všeobecnosti však platí, že pokiaľ rastú nové výhonky, polieva sa výdatnejšie a výživa sa pridáva príležitostne - od mája do októbra každé dva týždne. Aj denné postrekovanie v lete patrí k dôležitým bodom pri pestovaní. Niektoré druhy reagujú na výživu citlivo, preto by mala byť koncentrácia nižšia. V zime sa polieva podstatne menej ako v lete.

 

Teplota
Teplota je rôzna v závislosti od druhu. Pri kúpe rastliny je potrebné informovať sa na požadovanú teplotu, pretože nároky na teplotu majú jednotlivé druhy také ako v krajine, odkiaľ pochádzajú. Niektoré pochádzajú zo suchých a horúcich oblastí Južnej Ameriky, iné z chladných horských oblastí. U všetkých je nutné dávať pozor na zimné mesiace a daždivé dni, kedy môže začať rastlina hniť. V tomto období sa rastlina nesprejuje. Všeobecne pre teplotu platí, že rastlina by mala stáť na chladnejšom mieste, v zime na teplejšom, rozhodne však rastlina potrebuje na tvorbu nových pukov skôr chlad.

 

Vlhkosť vzduchu
Čím je vyššia, tým lepšie, hlavne v zime je dôležité držať ju vysoko. Zabrániť treba prievanu.

 

Zálievka
Polieva sa tak, aby substrát nebol mokrý a voda nesmie stáť v miske pod črepníkom.

 

Presádzanie
Oncidium sa presádza po roku do substrátu na orchidey (nie do bežného) a črepník má byť len o niečo väčší ako pôvodný.

„Sweet Fragrance"  Shary Baby"   „Ornithorhynchum"

Extra tip
Aby ste podporili druhé kvitnutie, odstránia sa rozkvitnuté puky a na konci leta sa nepridáva hnojivo. Chladnejšie teploty (18 - 19°C) podporia tvorbu kvetov. Pozor na korene rastliny, ktoré sú citlivé na premokrený substrát.

Niektoré druhy majú kvety, ktoré príjemne voňajú (Oncidium ornithorhynchum). Kvety Oncidium „Sharry Baby" a „Sweet Fragrance" majú vôňu čokolády.

Habenaria

Je to jedna z najčarovnejších orchideí, ktoré sa pestujú vonku. Pred sadením cibule ju namočte na desať minút do vody. Sadia sa na jar asi 2 cm hlboko do výsevného substrátu špicom nahor. Nádoba sa postaví na na svetlé miesto v izbe a zabezpečí sa teplota 10 - 15°C. Prvé klíčne lístky sa vytvoria asi po 4 - 6 týždňoch. Od mája môžete vysadiť rastlinku von - do črepníkov alebo kontajnerov, alebo s črepníkom na záhon. Na jeseň preneste črepníky opäť dnu. Rastlina prezimuje pri okne pri bežnej izbovej teplote ako iné orchidey. Habenaria uprednostňuje polotieň. Substrát sa udržiava vlhký a rastlina sa môže aj postrekovať. V miske pd črepníkom môže byť vždy trošku vody ( odvápnenej, prípadne destilovanej). V zime sa polieva málo. Rastlinu vysádzajte do substrátu na orchidey.

Cambria

Cambria "Plush"  Cambria "Euro

Miesto
Táto orchidea má rada svetlé miesto bez priamych slnečných lúčov. Vhodné je južné okno za záclonou. V lete môže byť na balkóne alebo v záhrade na mieste, ktoré je chránené pred slnkom a dažďom. 

Teplota
Vyhovuje jej  izbová teplota, v zime o niekoľko stupňov menej (15 – 18°C).

Substrát
Presádza sa vtedy, keď sa substrát „prepadáva“ (asi po dvoch – troch rokoch). Ideálny čas na presádzanie je obdobie po odkvitnutí. Vhodný je špeciálny substrát na orchidey.

Zálievka
Polieva sa tak, aby voda prenikla dôkladne substrátom alebo sa črepník ponorí do kúpeľa – do nádoby s vodou. Ponechá sa tam dotiaľ, kým substrát nie je vlhký, potom sa nechá odkvapkať. Cambria neznáša nadmernú vlhkosť, preto sa polieva druhýkrát až vtedy, keď je substrát suchý. Periodicita zálievky sa orientuje podľa teploty - +/- 20stupňov s týždennou zálievkou, ak je teplota vyššia (26°C), polieva sa dvakrát do týždňa. V zime pri teplote 16°C  stačí zálievka  po 1,5 – dvoch týždňoch.

Vzdušnosť
Je dobré, ak túto orchideu postrekujete ráno a popoludní, pričom popoludní sa substrát postrieka iba jemnou hmlou, aby nezostala voda v listových osiach, pretože by mohla spôsobiť hnilobu. Pravidelným postrekovaním je orchidea zásobená vodou aj vtedy, keď zabudnete na zálievku.

Výživa
Od apríla do septembra sa pridáva 1x za mesiac hnojivo v polovičnej koncentrácii. V zime sa pridáva v závislosti od teploty – 1x za osem týždňov alebo vôbec nie.

Po odkvitnutí
Po odkvitnutí sa odstráni kvetná stonka, keď je suchá.

Črievičkovec (Paphiopedilum)

Teplota/klíma

Skupina 1 - odrody s fľakatými listami - v lete 20 - 25°C, v zime 16 - 22°C
Skupina 2 - odrody so zelenými listami - v lete cez deň - 20 - 22°C, v noci - 19 - 17°C
V zime - cez deň - 20 - 23°C, v noci 16 - 13°C
Skupina 3 - rastliny s viacerým množstvom kvetov - v lete - 20 -23°C , v zime 16 - 20°C.
Vlhkosť vzduchu
50 - 70%Zálievka
Polieva sa výdatnejšie, potom sa nechá substrát trošku preschnúť, v zime sa polieva opatrnejšie. Ak je substrát vlhkejší, môžu rastlinu ohroziť huby - prvé príznaky sú fľaky na listoch. V osiach listov a v srdci rastliny nesmie  stáť voda. Iba počas veľmi horúcich dní sa odporúča postrekovanie rastliny, aby sa zvýšila vlhkosť vzduchu - ani v tomto prípade sa nesmie voda dostať do srdca rastliny.

Výživa
Táto orchidea sa hnojí po celý rok. V lete je ideálne pridávať hnojivo do každej tretej zálievky, v zime stačí 1x mesačne.

Obdobie oddychu
Skupina 1 - zníženie teploty predovšetkým v noci, po skončení rastového obdobia, podporuje tvorbu kvetov. Ostatné skupiny nemajú žiadne obdobie oddychu.

Svetlo
Odrody s fľakatými listami a viacerými kvetmi majú rady svetlo - nie priame slnečné lúče, zelenolisté odrody by mali stáť v tieni.

Obdobie kvitnutia
Jeseň a jar, hybridy celý rok

Presádzanie
Najvhodnejší čas na presádzanie je v období rastu. Dôležitá je drenážna vrstva a jemný substrát.

Pobyt vonku
Zelenolisté odrody môžu byť vonku od júna do augusta, lepšie potom kvitnú.

Zvláštnosti
Ak má črievičkovec nejaké problémy, môžu súvisieť s pH substrátu. Hodnota by mala byť medzi 5 a 6,5. Do substrátu by sa mal pravidelne pridávať vápnik v pevnom stave (napríklad rozdrvené mušle, ktoré sa predtým dôkladne umyjú a odstráni sa z nich morská soľ). Podporí to rast rastliny.
Ak sú kvety schované, môžete im uľahčiť cestu "na svetlo". Narežte kvetné puzdro - aby ste nepoškodili kvet, pomôžte si vreckovou baterkou. Príčinou tohto javu býva najčastejšie veľa vody.

Lišajovec (Phalaenopsis)

Lišajovec by mal by ť v lete  i v zime v prostredí s teplotou od 30 – 18°C. Ak nekvitne, je potrebné značne znížiť teplotu v miestnosti v noci. Ak nočné teploty nepresiahnu počas 6 týždňov 16°C, podporí to tvorbu nových kvetov. Skúsiť by sa to malo najskôr 3 týždne po poslednom kvitnutí.

Zálievka
Rastlina sa polieva pravidelne – medzi dvoma zálievkami by mal substrát mierne preschnúť, nie vyschnúť. Rastlina neznáša premokrený substrát. Na zálievku sa používa mäkká voda (odstáta, prevarená, dažďová...). Srdce rastliny musíte chrániť pred vodou. Pred zotmením musia byť listy rastliny suché. Ak je rastlina v miestnosti s teplotou medzi 19 – 24°C a je v stredne veľkom črepníku, postačí poliať 1x týždenne. Nadbytočná voda musí odtiecť, nemôže stáť v miske pod črepníkom.

Výživa
Výživa sa pridáva po celý rok ale hlavne v období vegetácie – pri každej tretej zálievke, v zime zriedkavejšie. Dáva sa špeciálne hnojivo na orchidey. Táto orchidea nemá obdobie oddychu, v zime sa predlžuje obdobie rastu.

Svetlo
Nesmie stáť v tme, ale nepatrí medzi orchidey, ktoré sú hladné „po svetle“. Vydrží aj v miestnosti, kde je nižšia intenzita svetla. Citlivá je však na priame slnečné lúče počas poludnia. Vtedy vznikajú na listoch hnedé spálené fľaky. Ak je na južnom okne, musíte ju trošku zatieniť – napríklad vyššou rastlinou.

Obdobie kvitnutia
Kvitne od jesene do jari, hybridy celý rok.

Presádzanie
po skončení kvitnutia, najčastejšie na jar je najvhodnejší čas na presádzanie. Nepresádza sa vtedy, keď rastlina začína rásť a nové listy sú malé. Tvorba nových listov by sa mohla úplne zastaviť.
neodporúča sa ani v lete dávať ju von.

Pozor!
U mnohých odrôd/ hybridov sa po prvých kvetoch tvoria rozvetvenia na starých súkvetiach. Tieto treba preto odstrihnúť, keď uschnú.  

Katleja (Cattleya)

Teplota/klíma
obrázokV lete - 29 - 17°C
V zime - 21 - 12°C
Vlhkosť vzduchu
50 - 70%

  Zálievka
v období vegetácie sa polieva výdatnejšie, v období pokoja každé 2 - 4 týždne. Ak sa na rastline ukážu puky, zálievky sa zvýši. Cibule sa v období oddychu môžu trošku zvraštiť.

Výživa
od marca do septembra sa hnojí výdatne, v období koddychu sa výživa zastaví.

Obdobie oddychu
Katleja potrebuje výrazné obdobie pokoja. Po skončení tvorby nových výhonkov by sa mal substrát udržiavať suchší a rastlina by mala byť na chladnejšom mieste.

Svetlo
Majú rady veľmi svetlé miesto, inak netvoria kvety. Iba na konci leta neznášajú priame slnečné lúče. Podľa farby listov rozoznáte, či má rastlina nedostatok alebo nadbytok svetla. Svetlé sfarbenie, prípadne s červeným nádychom je príznakom toho, že rastlina má veľa svetla. Ak sa na listoch objavia čierne a suché fľaky, ide o spálenie slnkom. Veľmi tmavozelené listy sú príznakom nedostatku svetla.

Obdobie kvitnutia
Začiatkom januára - marca

Presádzanie
Presádzať sa môže od začiatku jari do začiatku leta. Nesadí sa príliš hlboko, aby nehnili výhonky.

 

Pobyt vonku
Je možný, nie nutný. Ak sa rozhodnete dať rastlinu von, vyberte jej polotieň.

Brassavola

Mala by sa pestovať pokiaľ možno v teplom temperovanom priestore. V lete sú ideálne teploty 29 - 17°C, v zime 21 - 12°C. Vlhkosť vzduchu by mala byť v rozpätí  50 - 70%.
 

Zálievka
V období vegetácie sa polieva výdatne, v období pokoja úsporne - každé 2 - 4 týždne. Ak sa na rastline objavia puky, zálievka sa zvýši. Hľuzy sa v období pokoja môžu zmenšiť.

 

Výživa
Od marca do septembra sa polieva výdatnejšie, v období oddychu vôbec nie. Tento druh má výrazné obdobie oddychu Po ukončení tvorby nových výhonkov by sa mala pestovať v chladnejšom  prostredí a substrát by sa mal udržiavať suchší.

 

Svetlo
Brassavola má rada svetlé miesto, inak netvorí kvety. V lete zle znáša priame poludňajšie slnko. Na listoch rastliny je dobre poznať, ako je zásobovaná svetlom. Svetlé  žltozelené listy sú príznakom nadmerného množstva svetla, čierne listy  so suchými fľakmi  zas dokazujú, že rastlina je spálená od slnka.

 

Obdobie kvitnutia
Rastlina kvitne od začiatku januára do marca.

 

Presádzanie
Presádzať by sa mala na začiatku jari až do začiatku leta. Nesmie sa sadiť príliš hlboko. Nové výhonky musia byť voľne položené, inak môžu začať hniť. Odporúča sa kyprý substrát. Ak ju chcete pestovať v lete vonku, vyberte jej polotienisté miesto.

Barkeria spectabilis

Táto orchidea potrebuje práve v období oddychu vyššiu vlhkosť vzduchu, aby nepreschla. Hodnoty by sa mali pohybovať medzi 70 - 80 %.

Zálievka a výživa
V zime začína pre druhy, ktoré sú vhodné do chladnejšieho prostredia, obdobie rastu. Ak zbadáte nové výhonky, začnite so zálievkou a výživou. Naj-skôr sa hnojivo rozriedi, v priebehu rastu sa koncentrácia zvýši. Aj zálievka sa zvyšuje pomaly.
Na jar a na začiatku leta sa pridáva výživa pri každej druhej zálievke. Obdobie rastu u Barkerie je krátke, preto vtedy potrebuje výdatnú zá-lievku a výživu.

 

Obdobie kvitnutia
Druhy, ktoré majú rady chlad (Barkeria spectabilis), kvitnú
v lete a na začiatku jesene.

 

Obdobie oddychu
Po odkvitnutí  nastáva viacmesačné obdobie oddychu. Rastlina sa vtedy nepolieva ani nehnojí. Postačí príležitostné postrekovanie počas svetlých  dní. V tomto období stráca často Barkeria listy.

 

Svetlo
Barkeria potrebuje svetlé miesto - nie však priame slnečné lúče. Dôležitý je i prísun čerstvého vzduchu.

 

Presádzanie
Tento druh sa môže pestovať i na kúsku kôry. Presádza sa vtedy, keď sa začínajú rásť veľké korene. Býva to niekoľko týždňov po objavení sa nových výhonkov.

 

Choroby a škodcovia
Tenké listy občas ohrozia červce. Pri nadmernej zálievke hnije rastlina.

Barkeria skinneri

Táto odroda pochádza z Mexika, preto je vhodná do teplejších priestorov. Najlepšie teploty v zime - maximálne 19°C, minimálne 15°C. V lete je ideálnych 25°C, minimálne 17°C.

Vlhkosť vzduchu
V období oddychu potrebuje tiež vyššiu vlhkosť vzduchu - ideálne sú hodnoty medzi 70 - 80%.

Svetlo
Rastlina potrebuje svetlé mies-to bez priamych slnečných lúčov. Dôležité je i častejšie vetranie.

 

Zálievka a výživa
Odroda s vyššími nárokmi na teplo začína rásť na jar.
Ak zbadáte nové výhonky, začnite so zálievkou a výživou. Najskôr sa hnojivo riedi, neskôr sa koncentrácia zvýši. Zvyšuje sa i množstvo zálievky.
Na jeseň sa končí obdobie rastu - zálievka sa redukuje a výživa sa úplne zastaví.

 

Obdobie kvitnutia
Barkeria skinneri kvitne na jeseň a v zime.

 

Obdobie kľudu
V období pokoja sa nepolieva a nehnojí.

 

Presádzanie
Tak ako u Barkeria spectabilis. 

Cymbídium (Cymbidium)

 

Táto orchidea si vyžaduje veľmi svetlé a vzdušné miesto. Korene by mali byť na chladnom mieste, teda rozhodne nie na parapetnej doske nad vykurovacím telesom. Dobré miesto im vytvoríte, ak na štrk položíte obrátený väčší črepník a naň dáte črepník s cymbídiou. V lete im môžete nájsť miesto v záhrade alebo na balkóne, rozhodne však polotieň. V lete a na jeseň potrebuje nižšie nočné teploty, aby mohla na jeseň a v zime kvitnúť.
V lete 30 - 15°C
V zime cez deň 15 - 18°C, v noci 15 - 10°C.
Keď sa ukážu prvé puky, nesmie byť orchidea na príliš teplom mieste, veľké výkyvy teplôt môžu spôsobiť, že puky odpadnú.


Vlhkosť vzduchu
Vyžaduje si vzdušnú vlhkosť 60 - 80%. Pri nízkej vzdušnosti ju môžu ohroziť roztočce. Potrebuje svieži vzduch a v lete ranné postrekovanie.

Zálievka
V období vegetácie sa polieva výdatne, predtým však musí rastlinné tkanivo preschnúť. Polieva sa výhradne mäkkou vodou, ktorá má izbovú teplotu. V zime sa dávky vody prispôsobia teplote. To znamená, menej vody, kým sa teplota nezvýši - rastlina nesmie ani  v zime vyschnúť. Na jeseň sa zálievka obmedzí. Rastlina prezimuje pri teplote 7 - 12°C. V období vegetačného pokoja sa polieva úsporne, aby sa pahľuzy nescvrkli. Takmer vôbec nehnojte.

Výživa
Cymbídie potrebujú veľa hnojiva v porovnaní s ostatnými druhmi. Počas rastu sa pridáva do zálievky každých 14 dní hnojivo na orchidey v bežnej koncentrácii. Niekedy rastúc tieto orchidey pomaly aj v zime. Ak ide o tento prípad, hnojí sa aj v zime.

Obdobie oddychu
Táto orchidea nemá obdobie oddychu v pravom slova zmysle. Nové výhonky rastú spolu s kvetmi. Pre tvorbu kvetov je dôležitý pokles nočnej teploty na 8 - 12°C.

Svetlo
Tento druh je "hladný" na svetlo, ale ako väčšina orchideí neznáša v lete priame slnečné lúče.

Obdobie kvitnutia
Kvitnutie začína na jeseň a trvá až do jari.

Presádzanie
Cymbídie sa presádzajú vtedy, keď nové výhonky prerastajú okraj črepníka. Pri presádzaní môžete odstrániť neolistené cibule a veľké rastliny môžete deliť. Na dno dajte drenážnu vrstvu.

Choroby a škodcovia
Cymbídie ohrozujú predovšetkým štítničky (najčastejšie v strede listov) a roztočce, ktoré nájdete na spodnej strane listov. Je to hlavne vtedy, keď je v okolí rastliny nízka vlhkosť vzduchu.
 
Rozmnožovanie
Malé pahľuzy sa nechajú klíčiť pri teplote 20°C. pri presádzaní môžete orchidey deliť - na každej časti necháte 4 pahľuzy.

Dutočnelkovec (Coelogyne)

Coelogyne massangeana

Táto orchidea tvorí pahľuzy vysoké asi 12 cm. Čím sú väčšie, tým je rastlina krajšia a zdravšia. V lete sa dobre cíti v izbe, kde je teplota 28 až 18 °C, v zime 22 - 16 °C. Vlhkosť vzduchu by mala byť 60 - 80%%.V období rastu potrebuje veľa vody, preto je zálievka výdatnejšia. Do ďalšej zálievky by mal substrát mierne preschnúť (nie úplne).V zime sa zálievka prispôsobí teplote, no tiež nesmie substrát úplne vyschnúť. V lete by sa malo do nej pridať špeciálne hnojivo na orchidey. Medzitým sa musí polievať čistou vodou, aby sa vyplavili soli. Táto odroda nemá v zime obdobie oddychu, preto sa hnojí každé 4 týždne. Dôležité je svetlé stanovište, od októbra do marca znesie i priame slnečné lúče. Ak nemá dostatok svetla, nové výhonky sú slabé, príliš veľa slnečných lúčov sfarbuje listy do

červeno - žlta. Kvitne na jeseň  a na jar . Dutočnelkovec reaguje na presádzanie veľmi citlivo, preto presádzajte iba v nutnom prípade. Najvhodnejšie je to vtedy, keď začína rast koreňov. Na dno črepníka sa musí dať drenážna vrstva zo štrku, aby voda rýchlo odtekala. Pretože výhonky rýchlo prerastajú okraj črepníka, môže sa vysadiť do závesnej nádoby.

Coelogyne cristata


 

Táto odroda sa kultivuje v chladnejšom prostredí - v zime 21 -15 °C, v lete 13 - 10 °C. Od jesene by mala stáť na chladnejšom mieste, pretože to podporí tvorbu kvetov. Tiež si vyžaduje vysokú vlhkosť vzduchu - 60 - 75%%.Na začiatku vegetačného obdobia sa musí hnojiť opatrne, pretože môže ľahko prísť k hnilobe. V lete potrebuje veľa vody, v zime sa udržiava substrát suchší. Od začiatku obdobia rastu sa výdatne (každé 2 - 3 týždne))hnojí bežnou koncentráciou. Medzitým sa tiež ako predchádzajúca odroda polieva čistou vodou, aby sa vyplavili soli. Na konci leta sa hnojí iba mierne hnojivom na podporu kvitnutia
a v zime sa výživa zastaví úplne. Obdobie oddychu má rastlina od novembra do konca februára. Aj táto odroda musí stáť na slnečnom stanovišti. Kvitne od decembra do
februára.  

Vanda

Teplota/klíma
Vanda potrebuje na dobrý rast a kvitnutie teplo. V lete jej vyhovujú teploty 30 – 25°C, v zime 22 – 17°C, toleruje na určitý čas  aj teploty okolo 13°C.
Vlhkosť vzduchu by mala byť 60 – 90%.

Zálievka
U tejto orchidey je problém s prívodom vody. Aby mali korene  dostatok čerstvého vzduchu, kultivuje sa bez substrátu. Úspešné boli pokusy použiť hrubú kôru namiesto substrátu. Tým ale preschnú rýchlo korene, preto sa musí minimálne jedenkrát denne postrekovať, pri vyššej horúčave i viackrát. Jedenkrát za týždeň sa korene ponoria na  20 – 30 minút do vedra s vodou, ale nesmie voda zostať v osiach listov a v srdci rastliny, najmä počas noci, pretože rastlina začne hniť.

Výživa
V lete sa môže pridať do vody na postrekovanie každý týždeň prípadne dva hnojivo na orchidea v polovičnej koncentrácii, ako je uvedené na obale. V zime sa spomaľuje rast v dôsledku nižšej intenzity svetla. V tomto období sa hnojí každé 3 – 4 týždne.
Rastlina nemá obdobie oddychu.

Svetlo
Vanda potrebuje veľa svetla. Od konca augusta do začiatku júna znesie aj priame slnečné lúče. Ak nemá patričnú dávku svetla, nekvitne. Iba na konci leta sa musí rastlina zatieniť. Hlavné obdobie kvitnutia je jar a jeseň. Iba hybridy kvitnú celý rok. V lete sa odporúča dať rastlinu von na svetlé a pred vetrom chránené miesto, iba počas poludnia sa zatieni. Po období s nižšou intenzitou svetla si musí  pomaly zvykať na slnko, inak sa spália listy.

Presádzanie
Keďže sa Vanda pestuje bez substrátu  z toho dôvodu, že korene by mohla ohroziť hniloba, pretože bežný substrát na orchidey neprepúšťa dostatok vzduchu, presádza sa rastlina do hrubej kôry a okolo koreňov sa dávajú kamene.

Choroby a škodcovia
Ak pestujete Vandu v chladnom a vlhkom prostredí, ohrozia ju hubové choroby a baktérie. Často bývajú ohrozené aj korene. na nich sa tvorí čierna vrstva, ktorá sa dá po zmäkčení zoškriabať. Pomôcť môže vývar z cesnaku alebo škorice.

Dendrobium

Je to druhá najväčšia skupina orchideí a vzhľadom na podmienky pestovania sú známe dve skupiny. Prvá skupina vyžaduje chladné teploty a je určená skúseným pestovateľom. Druhej skupín sa darí v teplejšom prostredí – napríklad aj v byte, ak zabezpečíte dostatok svetla a vysokú vlhkosť vzduchu. Najobľúbenejšia je D. nobile, ktorá kvitne medzi marcom a júnom.

Miesto
Potrebuje veľmi svetlé a chladné miesto, najlepšie južné okno, kde nedopadajú priame slnečné lúče. Ťažšie je dodržať  žiadanú teplotu, ktorá nesmie v období kvitnutia prekročiť 10°C. V období vegetácie sú odporúčané teploty 20°C. Životne dôležitá je vysoká vlhkosť vzduchu.

Starostlivosť

Od marca do septembra musí byť táto rastlina  dostatočne zásobovaná mäkkou vodou, v zime sa substrát udržiava suchší. Aby sa udržala vlhkosť vzduchu, môže sa rastlina postrekovať hlavne v ranných hodinách  vodou. Od marca do septembra sa pridáva každých 14 dní hnojivo na orchidey. Po dvoch až troch rokoch sa rastlina môže presadiť.

 

Rozmnožovanie
Rozmnožuje sa po odkvitnutí oddelením malých výhonkov.

odnožami...

...delením

...odrezkami

Ak táto orchidea netvorí odnože, je to pestovateľská chyba. Vyberte odnože a oddeľte ich opatrne nožom od materskej rastliny.  Môžete ich dať do pohára s vodou – na dno dajte kamienky alebo inú drenáž. Odnože môžete vysadiť aj do črepníka, nad ktorý dáte kryt, aby sa vytvorila  potrebná vlhkosť vzduchu.
Ak nemá dobre vytvorené korienky, môžete dať odnože do pohára s vodou – na dne s drenážnou vrstvou a prípadne ich zakryť, aby sa vytvorila dostatočná vlhkosť vzduchu 

Ascocentrum

Táto orchidea potrebuje teplé temperované podmienky. V lete jej vyhovuje teplota 30 - 25°C, v zime 22 - 17°C. v zime toleruje na krátky čas najnižšiu možnú teplotu okolo 13°C.
Vlhkosť vzduchu by mala byť okolo 60 - 90%.

 

Presádzanie
Táto orchidea sa pestuje prevažne bez substrátu, pretože korene sú citlivé na hnilobu. Bežný substrát na orchidey neposkytuje dostatok vzduchu koreňom. Niekedy sa používajú na zakrytie koreňov kamene.

 

Zálievka
Aby dostali korene dostatok vzduchu, kultivuje sa bez substrátu. Tým ale korene rýchlo preschnú, preto sa musí rastlina minimálne 1x denne postrekovať, pri väčšej horúčave aj častejšie. Jedenkrát týždenne by sa mali korene ponoriť do vedra s vodou, nesmie však pritom zostať voda v osiach listov a v srdci rastliny ( zvlášť v noci). Môžete korene vložiť aj do rúrok na rezané kvety, len je treba dať pozor na to, aby ste korene nestlačili ,inak zaostáva rast.

 

Výživa
V lete by sa malo každý týždeň prípadne dva pridávať hnojivo do vody na postrekovanie v polovičnej dávke. V zime sa spomaľuje rast z dôvodu nižšej intenzity svetla. Preto stačí v tomto období pridávať hnojivo iba každé tri až štyri týždne.

           Ascocentrum                              A. pumilu                       A. curvifolium

Obdobie oddychu
Táto orchidea nemá obdobie oddychu.

 

Svetlo
Ascocentrum je „hladný" na svetlo. Od konca augusta do začiatku júna znesie aj priame slnečné lúče. Iba na konci leta sa musí rastlina mierne zatieniť. Bez dávky svetla netvorí kvety.

 

Obdobie kvitnutia
Hlavné obdobie kvitnutia je jar a jeseň. Hybridné druhy kvitnú po celý rok.

 

Pobyt vonku
Odporúča sa, hlavne počas slnečného počasia, dať rastlinu von na miesto, ktoré je chránené pred vetrom. Iba počas poludnia je treba rastlinu mierne zatieniť.

 

Zvláštnosti
Po období, ktoré je chudobnejšie na intenzitu svetla, si musí rastlina pomaly zvykať na slnko, inak sa môže spáliť.

 

Choroby a škodcovia
Predovšetkým vtedy, keď ju pestujete vo vlhkom a chladnom prostredí, ju môžu ohroziť huby a baktérie. Najhoršia huba je Thai disease, pretože pri jej výskyte začínajú rastline opadávať listy. Niekedy tvorí rastlina v hornej časti korene a môžete vytvoriť vrcholový odrezok. Inak rastlinu, ktorú napadne uvedená huba, nie je možné zachrániť. Ak sa na listoch objavia čierne fľaky, môže ísť o vírusovú infekciu, bakteriálnu infekciu, hubové ochorenie alebo o obyčajné spálenie od slnka. Často bývajú napadnuté aj korene, na ktorých sú čierne fľaky, ktoré môžete po namočení do vody zoškriabať. Pomôcť môže aj ošetrenie vývarom zo škorice alebo cesnaku.

Sophronitis

Tieto orchidey sú, čo sa týka teploty, väčšinou flexibilné. V lete im vyhovuje teplota 29 - 14°C, v zime 22 - 12°C. Nočné teploty by nemali klesnúť pod 5°C. Vlhkosť vzduchu by mala byť 60 - 80% a rastlina potrebuje hlavne čerstvý vzduch.
 

Zálievka
Substrát sa udržiava rovnomerne vlhký, treba ho chrániť pred nadmernou vlhkosťou. V zime by sa mala zálievka redukovať, rastlina však nesmie práve v tomto období uschnúť. Voda na zálievku musí byť pokiaľ je to možné bez solí a bez vápnika, teda nesmie sa polievať vodou priamo z vodovodu.

 

Výživa
Počas obdobia rastu sa pridáva do každej tretej zálievky polovičná dávka hnojiva na orchidey. Od konca leta sa pridáva hnojivo na kvitnutie, v zime iba úsporne. Rastlina reaguje citlivo na nadmernú výživu. Nemá obdobie oddychu.

 

Svetlo
Najlepšie pre tieto orchidey je difúzne slnečné svetlo. Od septembra do mája znesú aj priame slnečné lúče. Listy majú červené okraje, keď má rastlina maximálnu intenzitu svetla - nejde o spálené listy. Hlavne od septembra potrebuje rastlina veľa svetla, pretože potom začína rastlina kvitnúť. V zime sa odporúča umelé svetlo. Rastlina kvitne na konci jesene, zriedkavo aj na jar. Jar je aj najvhodnejší čas na presádzanie.

 

Pobyt vonku
Odporúča sa zvoliť polotienisté miesto.

Miltónia

M. vexillaria

Je to orchidea, ktorá má kvet podobný sirôtkam. Má rada svetlé miesto, s nepriamym svetlom bez slnka. Vhodné je severné okno.
 

Teplota
Po celý rok sa kultivuje pri izbovej teplote a v zime počas dňa sa zabezpečí teplota medzi 16 a 20°C, v noci 12 - 16°C.

 

Substrát/presádzanie
Rastlina sa presádza vtedy, keď je substrát upadnutý, spravidla je to každé dva až tri roky. Použije sa substrát na orchidey, bežný substrát na kvitnúce rastliny nie je vhodný.

 

Zálievka
Polieva sa výdatnejšie, voda v miske pod črepníkom sa musí po niekoľkých minútach vyliať, pretože to môže spôsobiť hnilobu koreňov. Medzi zálievkami však nesmie substrát úplne preschnúť.

 

Výživa
Od apríla do septembra sa hnojí hnojivom na orchidey v polovičnej koncentrácii.

 

Vlhkosť vzduchu
Rastlina sa poteší, ak ju budete pravidelne postrekovať. Pri nízkej vlhkosti vzduchu je spomalený rast. Aby sa voda lepšie odparila, postrekuje sa ráno.

Miltonidium

Je to hybridná rastlina, ktorá vznikla krížením Miltónie a Oncídia. Mala by byť na svetlom (raňajšie alebo večerné slnko) až polotienistom mieste. Vhodné je severné alebo východné okno.
 

Teplota
Počas leta je vhodná izbová teplota a v zime o niečo menej (16 - 20°C).

 

Zálievka
Polieva sa výdatnejšie, substrát sa musí nasať vodou a nadbytočná voda z misky pod črepníkom sa vyleje. Potrebu zálievky poznáte aj podľa váhy črepníka - ten so suchším substrátom je ľahší. V zime sa polieva menej, závisí to od teploty v miestnosti.

 

Výživa
Hnojivo sa pridáva od apríla do septembra 1x mesačne v polovičnej koncentrácii.

Vlhkosť vzduchu
Rastlina sa pravidelne ráno postrekuje. Dodatočne sa ešte pridá jedna porcia zálievky denne.

Ludisia discolor

Je to prírodná orchidea s nádherne sfarbenými listami a menej nápadnými kvetmi. Pochádza z Ázie a je vhodná i na pestovanie v interiéri aj pre začiatočníkov. Páči sa jej na svetlom až polotienistom mieste, nie na priamom poludňajšom slnku, pretože toto môže spôsobiť nepekné fľaky na listoch. Celý rok sa môže pestovať pri izbovej teplote. Pestuje sa v substráte, ktorý sa udržiava rovnomerne vlhký. Treba zabrániť nadmernej vlhkosti ale i prílišnému preschnutiu substrátu. Výživa sa pridáva iba počas leta, teda asi štyri týždne hnojivom na orchidey v nižšej koncentrácii. Vyžaduje si vyššiu vlhkosť vzduchu - napríklad pomocou postrekovania alebo dajte pod črepník misku s kamienkami a vodou.
 

Rozmnožovanie
Rastlina sa rozmnožuje vrcholovými odrezkami alebo kmienikovými odrezkami. Tieto sa vložia do pohára s vodou alebo priamo do substrátu.

 

TOPlist