Založiť webovú stránku alebo eShop

Citrusy

Je to druh tropického stromu ktorí sa  hodí pre tých ktorí majú záujem začať pestovať tropické druhy rastlín.

Na začiatok si môžete vybrať z dvoch spôsobov

a) si nejaký citrus kúpite čo veľmi neodporúčam z dôvodu že je to veľmi jednoduché  a tiež preto že takýto strom je už často štiepení a tím prichádzate o vzácne skúsenosti napr. Ako je sa naučiť štiepiť a kopec radosti ale aj problémov ktoré môžu biť ťažko zvládnuteľné ale   po ich zvládnutí nadobudnete neoceniteľné skúsenosti ktoré využijete pri iných ťažšie pestovateľných druhoch ako sú papáje karamboly ... 

b) druhým spôsobom je si kúpiť či už citrón ako plod, mandarínku, pomaranč ale na začiatok bude asi najlepší na získanie skúsenosti citrón ale ak si trúfate môžete skúsiť mandarínku či pomaranč.

 Dužinu zjecte a semienka z plodu len opláchnite pod letnou vodou a hneť vysádzajte citrusy majú radšej trocha kyslú pôdu preto si radšej kúpte substrát pre citrusy ktorý zaručí vyššiu, že semienka vyklíčia.

Semienka po omytí vkladáme buď do malých kvetináčikou čo je najrozumnejšie alebo do truhlýka z ktorého musíme po asi mesiaci sadeničky vybrať a presadiť do mištičiek alebo kvetináčikou.  A už sa len tešíme ako nám rastú a z trebarz 50 sadeničiek si vyberte tie ktoré rýchlo rastú majú zdravé zelené listy  a hlavne tie ktoré   sa dobre vetvia, stačí na to cca 15 naj sadeničiek ostatné ktoré sú buď poškodené slabo rastú zle ... vyhoďte alebo ak vám ich je ľúto môžete ich darovať.

Citrusy nechávame podobu ďalších 5 rokov v byte alebo dome zásadne ich nedávame na terasu balkón  a už vôbec nie na záhradu či dvor .

Dôvod : malé citrusy majú mäkké listy plné miazgy a mäkké stonky na ktoré majú chuť rôzne potôrky a jedna z tých najhorších ak nie najhoršia je puklica ktorej sa ťažko zbavuje. Po uplinuti 5 ročnej doby bi už mali byť z našich sadeničiek citrusov stromčeky zrelé na zaštepenie. Štiepením ... sa budeme zaoberať v inej sekcii tejto stránky kde sa dozvieme všetko potrebné na to aby sme to zvládli ...  Hl je nutné si či už z botanickej záhady ... zohnať konáriky už z rodiacich citrusov.

Nasledovný článok sa zaoberá obšírnejšie poroblematikov pestovania citrusov ...  a nezabudnite ak sa svojho miláčika aj napriek tomu že to nie je dobrí nápad rozhodnete  dať vonku tak ich  nezakopte do záhrady ( do zeminy ktorá tam je ) pretože je to nevhodné a môže to spôsobiť veľké škody ako žltnutie listov a navyše je takmer 100% šanca že dostane puklicu preto vás predom upozorňujem ak aj napriek tomu svoje ratolesti dáte vonku nabalkon ... tak ich len presaďte do väčšieho kvetináča do ktorého dajte novú zeminu akú mal aj  v starom kvetináči ( identický substrat)  prečo : ak sa kúpete  v teplej vode a zrazu vás niekto hodí do ľadovej je to to  isté aj pre citrus keď ho dáte ziednej pôdy a prostredia do iného.

A nezabudnite vaše stromčeky sledovať pri prvom náznaku akéhokoľvek ochorenia treba okamžite reagovať a nespoliehať sa na prírodu, že to vyrieši. Tiež ak stromček dávate vonku tak ho najpr aklimatizujte na prostredie vonku...

Prajem veľa radosti a úspechu pri pestovaní

Citrusy - pestovanie

Citrusy sú rastliny, ktoré pochádzajú z teplej, na slnko bohatej oblasti. Tomu zodpovedajú i pestovateľské nároky: teplo, veľa slnka a nie nadmerne vlhká pôda. To ale neznamená, že tieto rastliny rastú iba za tropických podmienok. Čo je však dôležité, je proporcionálny vzťah medzi teplom a slnkom, t.z., že čím je stanovište teplejšie, tým viac svetla by sa malo rastline poskytnúť. Pri nadmernej teplote, výdatnej zálievke, no nízkej dotácii svetla vytvára rastlina mäkké, nestabilné výhonky. Citrusy sú vhodné na balkóny, terasy, menšie rastliny i na parapetnú dosku v bežne vykúrenej izbe. V lete nie je vhodné južné okno, pretože za sklom môže slnko rastlinu spáliť. Citrusom rozhodne vyberte slnečné, pred vetrom chránené miesto. Nemajú rady prievan.

Humózny, priepustný, nízka hodnota pH. Pre citrusy je vhodný mierne kyslý substrát. To dosiahnete použitím rašeliny, ktorú pridáte do substrátu na kaktusy. Rašelina sama neposkytuje žiadne živiny, preto ju treba premiešať s hnojivom. Aby bola pevná, je dobré pridať hlinitú záhradnú zeminu. Neurobíte chybu, ak bude pomer rovnaký.
Substrát na citrusy by mal dobre prepúšťať vodu a mal by mať stabilnú štruktúru. Namiešať si môžete aj vlastný substrát - záhradná zemina, kremičitý piesok a napríklad drobný lomový štrk. Na dno nádoby (do jednej tretiny) sa dá dobrá drenážna vrstva zo štrku. Najlepší je hlinený črepník s otvormi v dne. Okrem toho, že je stabilný, jeho výhodou je aj to, že tlmí nadmernú zálievku a obsah solí. Črepník sa postaví na „nožičky", ktoré zabránia nadmernej vlhkosti, pretože voda sa nedrží v miske pod črepníkom.
Kvalita substrátu je dôležitá pre rast koreňov, a tým aj celej rastliny. Pri kúpe skontrolujte najskôr korene rastliny, pretože často sú v hlinitej pôde, ktorá nezodpovedá nárokom citrusov. V lete je síce dobrou zásobárňou vlhka, ale na jeseň to vedie ku škodám z prílišnej vlhkosti
Starostlivosť

V lete potrebujú rastliny veľa vody. Nepolievajte ich často, ale výdatne dažďovou vodou (prípadne pridajte hnojivo na zmäkčenie vody, alebo nechajte vodu odstáť). Žiadna rastlina nemá rada studenú vodu, preto by mala mať izbovú teplotu. Voda z vodovodu je málo alkalická a zvyšuje tým pomaly ale isto hodnotu pH substrátu. Mäkká voda má znížený obsah solí a zvyšuje pH iba nepatrne. Citrusy reagujú citlivo i na prebytočnú vodu v miske pod črepníkom. Radšej ju vždy vylejte. Nepolievajte na poludnie, ale ráno a večer, keď nie je

Výživa pre citrusy - Substral pre citrusy
Citrusy je potrebné vyživovať hlavne vtedy, keď máte záujem na tom, aby mala rastlina tmavozelené lesklé listy a dobré plody. Na to je vhodné hnojivo Substral Citrus - Nahrung. Je to tekuté hnojivo pre všetky druhy citrusov. ktoré obsahuje potrebné živiny a stopové prvky. Má vysoký obsah železa, ktoré zabraňuje žltnutiu listov -najčastejšiemu problému u citrusov.

Citrusy - strihanie

Najvhodnejší čas na strihanie je koniec zimy, prípadne začiatok jari. V tomto čase stráca rastlina málo sily, keď sa strihá. V zásade platí, že sa odstraňujú odumreté a zlomené časti rastliny ostrými nožnicami. Aj takzvané „bujné" výhonky, ktoré veľmi rýchlo narástli a odoberajú rastline silu, sa skrátia.
Ak zima poznačila výhonky tak, že odumreli, strihajú sa až do zeleného dreva, teda niečo nad odumretou časťou. Tým je zabezpečené, že rastlina si môže opuzdriť (uzavrieť) reznú plochu.
Hlavne mladé rastliny sa musia pravidelne strihať. Strih sa robí iba nad jedno očko vetvičky, prípadne u bočných výhonkov pri báze najbližšieho pevného výhonku. Bočné výhonky sa skrátia o jednu štvrtinu. Konkurenčné výhonky, ktoré sa krížia s inými, prípadne vybočujú von, sa tiež odstránia. Hlavný výhonok sa skráti tak, aby bočné prevyšoval o 10 - 15 cm.

 A - stredný výhonok
 B - dlhý výhonok
 C - konkurenčný výhonok

 

Presádzanie citrusov

Bežne sa citrusy presádzajú iba vtedy, keď sú korene prerastené, čo je spravidla po dvoch až troch rokoch. Staršie rastliny sa presádzajú každých päť až desať rokov.
Črepník sa zvolí iba o niečo väčší ako pôvodný. Pri presádzaní sa opatrne uvoľnia korene, aby sa nepoškodili. Je potrebné skontrolovať korene a odumreté alebo hnilé odstrániť. Na dne nového črepníka musí byť otvor na odvod nadbytočnej vody. Na tento sa uložia črepiny napríklad z hlinených črepníkov tak, aby otvory neboli prekryté. Na túto vrstvu sa položí drenážna vrstva napríklad zo štrku, vysoká 10 - 20 mm. Potom príde na rad substrát a rastlina. Substrát sa mierne utlačí a poleje.
Substrát
Najvhodnejší pre citrusy je kokosový substrát. Je možné zakúpiť ak lisované kokosové bloky, ktoré vložíte do troch litrov vody a dostanete 10 litrov substrátu. Má oproti bežným substrátom mnoho výhod - jednoduchý na použitie, ideálnu hodnotu pH od 5,8, perfektne sa uchytia jemné korienky, je kyprý a nedrží vodu a je možné ho znovu použiť.
Návod na použitie
1. Lisovaný kokosový blok nechajte nabobtnať v troch litroch vody. Po 30 minútach zmes zohrejte a dostanete 10 litrov kvalitného substrátu.
Substrát na množenie
Na výsev či vysádzanie odrezkov je vhodný kokosový substrát, pretože sa v ňom rýchlo vytvoria nové korienky, je ekologický, vyrobený z vláken kokosových orechov, teda z odpadu. Je priepustný, čo je pre citrusy optimálne.

Príprava vlastného substrátu

Keď kúpite rastlinu, väčšinou je vysadená vo vhodnom substráte. Akonáhle korienky vyrastajú z otvorov v črepníku, musí sa rastlina presadiť. Substrát by mal byť mierne kyslý, preto sa používa rašelinový, ktorý však nemá živiny. Primiešava sa doň kompost a trošku hlinitej pôdy.
Výnimka - pomaranč (Citrus aurantium, C. myrtifolia)
Táto rastlina sa prispôsobí všetkým oblastiam kyslosti, ale rastie dobre v alkalickej pôde ( hodnota pH - 0,5 - 7).

Nová metóda závlahy

Rastlina je v hlinenom črepníku vo vhodnom substráte. Ešte pred sadením je dôležité vložiť rašelinníkový knôt do otvoru na odvod vody a dolu sa rozloží na substráte. Do väčšieho črepníka sa na dno dajú črepiny a vrstva rašelinníka. Na to sa uloží vrstva substrátu a mierne sa utlačí. Menší črepník vykúka z väčšieho asi dva centimetre. Priestor medzi malým a veľkým črepníkom sa vyplní rašelinníkom, pričom táto vrstva končí asi jeden centimeter pod malým črepníkom. Ak sa rašelinník vo veľkom črepníku polieva, tvorí sa rezervoár vody, ktorý cez steny malého črepníka dostatočne zavlažuje substrát. Najvrchnejšia vrstva substrátu v malom črepníku zostáva relatívne suchá. Ďalej sa polieva rašelinník vo veľkom črepníku. Ak je suchší, poleje sa znovu. Tak sa zabráni tomu, aby bola rastlina vo vlhkom prostredí, čo by mohlo zničiť jej korene.

Citrusy - tvarovanie

Tvarovanie citrusov

Postup pri tvarovaní citrusov Zabezpečte podperu, aby rastlina rástla rovno. Priviažte ju k podpere - poslednýkrát pod vrcholom. Bočné výhonky skráťte. Vyberte 4 najsilnejšie výhonky, ktoré budú tvoriť korunu. Odstráňte všetky sekundárne výhonky z hlavného kmeňa. Odstrihnite  výhonok pod 3. - 5. Listom. Zaštipujte nové výhonky, aby bola koruna bohatšia. Saďte do kyslejšieho substrátu.

Prezimovanie citrusov

Na jeseň, pred príchodom prvých mrazov, sa musia tie citrusy, ktoré boli vonku, preniesť dnu. Väčšina citrusov potrebuje miesto, kde nie sú teploty pod nula stupňov. Pretože aj v zime majú listy, potrebujú dostatok svetla.
Podľa odrody potrebujú citrusy 0 - 18°C, svetlé až veľmi svetlé miesto. Ak sú v zime v teplej izbe, zhadzujú listy, čo ovplyvňuje aj nízka intenzita svetla. V zásade platí - čím chladnejšie, tým tmavšie môže byť miesto na prezimovanie. Ak sú rastliny vo vlhkej miestnosti, musí sa pravidelne vetrať. Polieva sa každých 4 - 6 týždňov, výživa sa nepridáva. U exemplárov bez listov sa substrát udržiava suchší a na jar sa rastlina zostrihá.

Citrusy, ktoré majú listy a pestujú sa v chladnej izbe, potrebujú dostatok svetla, prípadne aj umelého

Kto má zimnú záhradu, ktorá je vykurovaná, môže sa rozhodnúť - buď bude citrusy pestovať, hnojiť, polievať, alebo ich postaví na chladné miesto. Odporúča sa druhá možnosť, pretože nedá sa zaručiť, že rastlina bude pestovaná správne a bude mať dostatok sily pre nasledujúci rok. Záclony filtrujú málo slnečných lúčov, preto ich treba dať dolu. Tiež veľkosť okna je dôležitá. Pri malých oknách sa črepníky postavia na debničku alebo regál, aby mali rastliny dostatok svetla.

Ak je okno veľké, teda vo výške tela, nepoužijete regál, ale rastliny nemôžu byť priamo na betóne. Nesmie sa zabudnúť tiež na ochranu pred chladom. Najjednoduchší spôsob je ovinúť okolo rastliny nopovú fóliu (na obr. 2 červené kruhy), ktorá sa používa ako izolácia proti vlhkosti a tiež náhrada podkladového betónu. Pod črepníky sa dá hrubý polystyrén ako rohožka. Nemeňte už rastlinám miesto až do jari.

Ak ich ale chcete pestovať, polievajú sa úsporne, substrát môže trošku preschnúť, nie však tak, aby bol suchý týždeň. Rastliny, ktoré stoja na regáli, sa nemusia baliť. Umiestniť ich môžete aj v pivnici, tu však je problém s nedostatkom svetla. Vhodná môže byť aj spálňa, kde je nižšia teplota a častejšie sa vetrá, alebo schody vedúce do haly. Nezávisle od toho, pre ktorý variant sa rozhodnete, platí v zásade jedno dôležité - zabrániť prievanu, na ktorý sú rastliny citlivé.

Žltnúce listy - príznak chlorózy 

Nepolieva sa vtedy, keď je napríklad v pivnici veľmi chladno. Rastliny treba pravidelne kontrolovať, či neobsahujú nejaký škodlivý hmyz. Použiť sa môže nimbový olej, ktorý účinne pôsobí na človeka, menej na škodcov.

Ak sa listy začínajú stáčať a hnednú, ide o nadmernú zálievku. Polievajte až vtedy, keď je substrát suchý. Žltnutie listov je príznakom chlorózy- nedostatku železa. Vtedy použite hnojivo Substral na citrusy. Pri teplom prezimovaní môžu rastliny ohroziť štítničky.
Strihanie
Ak je treba, môžete rastlinu strihať buď na jeseň pred prenesením dnu, alebo na jar pred tvorbou nových výhonkov. Dlhé vetvičky sa skrátia, radikálny rez nie je potrebný, ale možný.

Mandarinka (Citrus reticulata)

Je rastlina, ktorá môže dorásť do výšky stromu. Ako črepníková sa ponúka ako malý stromček. Niektoré odrody sú rezistentné voči mrazu, iné nie. Jej kvety majú prenikavú vôňu. Vysádza sa do priepustného substrátu, ktorý je mierne kyslý. Podobne ako ostatné citrusy  polieva sa mierne. Korene nesmú stáť pravidelne vo vode a substrát nesmie byť neustále mokrý, inak sa poškodia. Na druhej strane nesmie byť substrát ani dlhšiu dobu veľmi suchý. Voda na zálievku by mala byť mäkká, pretože to môže rastlinu zničiť. V lete ju ,pokiaľ je to  možné, dajte na slnečné miesto. Prezimuje ako črepníková rastlina na svetlom a chladnom mieste (tesne nad bodom mrazu). Ak sa vám nepodarí zabezpečiť uvedenú teplotu (najvyššia však môže byť 16 – 18°C), dávajte jej menšie množstvo vody, musí mať však dostatok svetla. Obdobie oddychu má od polovice novembra do druhej polovice februára. V období vegetácie potrebuje teplo. Je potrebné ju chrániť pred prievanom.

Pomarančovník (Citrus sinensis)

Je to citrusová rastlina, ktorá dorastá v pôvodnej vlasti do výšky stromu. Ako črepníková sa ponúka na trhu ako malý stromček. Tiež neznáša mráz. Vysádza sa do priepustného a mierne kyslého substrátu.
Zálievka
Tak ako všetky citrusy, polieva sa mierne a voda nesmie stáť v miske pod črepníkom, pretože to môže poškodiť jemné korene. Tiež však nesmie úplne preschnúť. Voda by mala byť mäkká, pretože nadbytok vápnika rastline škodí.
Miesto
V lete by mala byť pokiaľ je to možné na slnečnom mieste, prezimovať by mala vo svetlom a chladnejšom priestore.
Teplota
Počas obdobia rastu má rada teplo. Teplota na prezimovanie by mala byť tesne nad hranicou bodu mrazu.
Rastlinu musíte chrániť pred prievanom.

Citrónovník (Citrus limon)

Po celý rok má tri rastové fázy súčasne - puk, kvet a plod.
Svetlo a teplota
Od polovice mája do prvých mrazov by mal byť citrónovník vonku na mieste chránenom pred vetrom. V zime potrebuje svetlé ale chladné miesto s teplotou 5°C. Ak nemá dostatok svetla, zhadzuje listy, ktoré na jar opäť vyrašia.
Zálievka a výživa
V lete sa substrát udržiava mierne vlhký, nesmie sa tvoriť nadmerná vlhkosť. Aj suchý substrát neprospieva rastline. Polieva sa výhradne mäkkou vodou. V lete sa dvakrát do mesiaca pridáva špeciálne hnojivo na citrusy. Viac no výžive čítajte tu.
Substrát, presádzanie
Rastlina rastie spokojne aj v bežnom substráte na kvitnúce rastliny. Ak chcete, aby rastlina bola nižšia, každé dva roky ju na jar presaďte. Odporúčajú sa črepníky z terakoty, pretože držia vlhkosť a „dýchajú". Môžete však do substrátu primiešať aj trošku piesku.
Strihanie
Strihanie nie je nutné, ak však chcete strihať, musíte počítať s tým, že kvitnúť bude rastlina až nasledujúci rok.
Bohatá úroda
Ak máte už dospelú rastlinu a chcete mať bohatú úrodu, zviažte vetvičky dohromady, aby ste podporili tvorbu kvetov.
Choroby a škodcovia
Hnedé okraje listov sú príznakom nadbytku hnojiva, opadávanie listov nedostatku železa v lete alebo nadmerná vlhkosť substrátu. Opadávanie kvetov a plodov znamená nadmernú vlhkosť s hnilobou koreňa. image

Kumkvát (Fortunella margarita)

Je to príbuzná rastlina citrusu. Rastie ako nízky ker, je veľmi podobný pomarančovníku. Pri pestovaní v byte dorastá do výšky 150 cm. Niektoré odrody majú tŕne. Od jari do leta má biele voňavé kvety.
Fortunella japonica „Marumi" - má tŕne, oranžové plody.
Fortunella japonica „Variegata" - má listy s bielymi fľakmi.
Fortunella margarita - nemá tŕne, má tmavooranžové plody.
Pestovanie
potrebuje svetlé miesto s priamymi slnečnými lúčmi. Od jari do jesene sa polieva výdatnejšie, substrát však musí medzi zálievkami mierne preschnúť. Nadbytočná voda sa z misky pod črepníkom vyleje.
Teplota
Pestuje sa pri bežnej izbovej teplote. Črepník sa môže postaviť na misku s vodou, pretože rastlina má rada vlhkejší vzduch. V zime, v období vegetačného oddychu, by mala byť Fortunella v chladnejšej miestnosti (medzi 13 - 17°C)Najnižšia teplota, ktorú znesie, je 10°C.
Rozmnožovanie
Bez problému sa rozmnožuje semenami. Môžu sa jeden až dva dni po vybratí z plodu vysievať. Vysejú sa asi dva centimetre hlboko do črepníka s výsevným substrátom. Nad črepník sa dá fólia a postaví sa do vykurovaného rozmnožovacieho boxu na svetlé, nie slnečné miesto. Semienka potrebujú na klíčenie teplotu 21°C. Keď sa objavia klíčne lístky, rastlina sa odokryje a polieva sa mierne.
Výživa
Počas rastového obdobia sa pridáva každých 14 dní výživa v strednej koncentrácii. Keď sa objavia puky, pridáva sa viaczložkové hnojivo s vyšším obsahom draslíka každých 14 dní. Tento proces trvá 10 týždňov a potom sa vráti k bežnému. V období vegetačného pokoja sa rastlina nehnojí.

Fortunela (Citrofortunella - Calamodin)

Ide o citrusový stromček, ktorý sa predáva ako črepníková rastlina. Je to kríženec mandarínky a kumkvátu. Citrusy väčšinou nie sú vhodné na prezimovanie v izbe. Tento je však výnimka - môže ale nemusí prezimovať v slnečnej izbe. Vhodné je svetlé, nie príliš chladné ani teplé miesto - teplota nesmie prekročiť 10°C. Čím vyššia je teplota, tým svetlejšie musí byť miesto. Polievať stačí každé dva až tri týždne. Substrát musí byť priepustný a mierne kyslý. Potrebuje menej vody. Korene a substrát nesmú byť stále mokré. Polieva sa tiež mäkkou vodou.
V lete môže byť vonku, pretože má rád slnko. Prvé dni nesmie stáť na priamom slnku, aby sa nespálili listy. V lete sa každý týždeň pridáva do zálievky výživa. Od apríla do polovice septembra sa výživa redukuje. Redukovaná štvortýždňová zálievka podporí tvorbu kvetov a plodov.

Choroby a škodcovia na citrusoch

Citrusy sú exotické rastliny pochádzajúce z teplých oblastí, aj preto majú občas v našom prostredí určité problémy. Pri nesprávnom pestovaní ich ohrozujú choroby a škodcovia.
Aby pestovateľ vedel zakročiť v prípade napadnutia rastliny, musí poznať prvé príznaky. Až potom je možná liečba. Aj tu však platí, že dôležitejšia je prevencia. Rastlinu je potrebné sprejovať, zvýšiť vlhkosť vzduchu v okolí.
Červce (štítničky, puklice, vlnačky)
Títo škodcovia sa ťažko ničia, pretože majú ochranný štít a sú pomerne odolné voči fungicídom. Účinný je Actelic, ktorý použijeme v tzv. „plynovej komore". Rastlinu zakryjete fóliou a do tohto priestoru nastriekate prípravok Actelic - na 1m3 sa strieka päť sekúnd). Nesmiete zasiahnuť rastlinu, pretože by ste ju popálili. Tento proces sa opakuje trikrát v desaťdňových intervaloch.
Štítničky

Prvými príznakmi prítomnosti štítničiek sú výlučky škodcu, ktoré majú tvar priesvitných kvapiek na listoch. Ak ich napadne pleseň, sfarbia sa do čierna. Huba nenapadne listové tkanivo a dá sa preto umyť. Škodcu v prvom štádiu nenájdete, pretože je zelenej farby a splýva s listom. V dospelom štádiu je pancier sfarbený do hneda. Tmavá farba môže pokryť aj veľké plochy listu a vtedy rastlina už nie je schopná prijímať dostatok svetla.
Roztočce


 

Tento škodca je zvyčajne veľmi neskoro objavený - až keď je poškodenie rastliny viditeľné. Najskôr ide o nepravidelné hnedé sfarbenie na spodnej strane listov. Sfarbenie sa potom presunie aj na vrchnú stranu listov a v pokročilom štádiu je na listoch pavučina. Boj proti nim je ťažký, pretože je rezistentná proti mnohým insekticídom. Biele roztočce oznámia svoju prítomnosť bielymi až striebornými bodkami. Omite, Apolo.
Mínerka

Tento škodca je pravdepodobne importovaný na exotických rastlinách. Jeho prítomnosť zbadáte pomerne rýchlo, pretože na listoch sa objavia svetlé „chodbičky". Nachádzajú sa pod listovým pletivom, ktoré je neskôr striebristé a vyduté. Na konci kanála je húsenica. Tieto húsenice poškodia v krátkom čase listy, ktoré uschnú. Z húsenice sa vyliahne motýľ, ktorý kladie vajíčka v listoch, takže v krátkom čase môže škodca poškodiť celý porast.
Vošky

Prítomnosť škodcu odhalí lepkavý povlak na listoch a na koncoch a pukov výhonkov sa objaví zelený alebo čierny hmyz. Cicia šťavu z listov a tieto sa následne skrúcajú. Vylučujú medovicu, na ktorej sa usadia huby. Pri nízkom výskyte môžete rastliny postriekať odvarom z cesnaku, cibule, tabaku alebo prasličky. Tieto buď znižujú množstvo škodcov alebo svojím pachom ich odpudzujú. Pri väčšom výskyte sa použije chemický prípravok - napríklad Pyrinex 25 CS alebo Pirimor.
Molica skleníková

Táto biela muška škodí na rube listov. Použije sa postrek na molice, do ktorého pridáme zmáčadlo Citowet. Prípravok Applaud ničí vajíčka škodcu. Aby sme zabránili ďalšiemu výskytu molice, prostredie by nemalo byť vlhké, teplé a tienisté. Občas je dobré rastliny osprchovať vodou, prípadne odvarom zo spomínaných rastlín.
Smútivka

Je to veľká čierna muška, ktorá kladie vajíčka do pôdy. Larvy ničia korene mladých rastlín. Ak zistíte prítomnosť škodcu, prelejte substrát prípravkom Basudin a do črepníka vložte žlté lepové doštičky.

Fyziologické poruchy


 

Príčinou vzniku fyziologických porúch je nesprávna výživa - nedostatok alebo nadbytok živín. Nedostatok dusíka, draslíka, fosforu a horčíka sa prejavujú hlavne na starších listoch chlorózou, pretože vznikajúce mladé listy živiny odčerpávajú. Pri nedostatku draslíka uschýnajú špičky a okraje listov, nedostatok mikroelementov - železo, zinok, mangán a meď sa prejaví chlorózou. Niekedy nemusí ísť o nedostatok prvku - je ho dostatok, ale rastlina ho nemôže prijať, pretože je v substráte nadbytok iného prvku, substrát je kyslý alebo zasolený. Ak máte tvrdú vodu, vápnik sa usádza v substráte a rastlina nie je schopná prijať živiny.
Práve citrusy potrebujú síce vápnik, ale väčšie množstvo vedie rýchlo ku chloróze - zosvetleniu listov. Polievať by sa malo mäkkou vodou. Pri vzniku chlorózy sa použije hnojivo s vyšším obsahom železa.

Nedostatok draslíka

Nedostatok železa

Nedostatok železa - počiatočné štádium

Nedostatok železa - posledné štádium

 

Zdravé rastliny...
Pri správnej starostlivosti budete mať z rastliny určite radosť...

image

Symptómy

 Príčina

 Opatrenia

Stočené listy na celej rastline

nedostatok vody

Zálievka: postaviť črepník do nádoby s vodou, kým neprestanú vystupovať bubliny. Ak ide o opačný prípad - nadmerne vlhký substrát, keď odumierajú korene a rastlina nemôže prijímať vodu, v tomto prípade jej nepomôžete.

Stočené listy na niektorých výhonkoch

poškodené výhonky, príp. hubové ochorenie

Odstrániť poškodené výhonky, prípadne použiť fungicíd.

Veľmi mäkké výhonky

málo svetla a nadmerné množstvo vody

Viac svetla, menej vody a chladnejšie stanovište. Napadnuté výhonky odstrániť.

Žlté listy

nedostatok železa

Skontrolovať hodnotu pH - ak je vysoká, rastlina nemôže prijímať železo. Pridať špeciálne hnojivo s vyšším obsahom železa.

Choroby na citrusoch

Symptómy 

 Príčina

Opatrenia

 Miestami suché miesta

 hubové ochorenie (Fusarium)

 Napadnuté často odrezať, preventívny postrek

 Čierny povlak na listoch

 vošky

 Listy starostlivo umyte a vošky postriekajte chemickým prípravkom

bakteriálne ochorenie

chloróza

hrdza

  mínerka

 hrdza 

Opadávanie listov

Listy opadávajú rastlinám pestovaným v črepníkoch. Fenomén tohto javu je prezimovanie. Zatiaľ čo v lete stoja rastliny vonku a užívajú si teplé slniečko, v zime sa dávajú dnu, aby sa chránili pred mrazom. Odporúčania hovoria o potrebe množstva svetla, mierne vlhkom substráte a teplote medzi 5 - 10°C. Často sa problém zhadzovania listov spája s intenzitou svetla. Ak však dodáte rastlinám umelé svetlo, zistíte, že listy budú opadávajú ďalej. Často opadávajú listy viac, keď sú slnečné dni, ako keď sú dni vďaka zlému počasiu temné. Odborníci urobili pokusy, aby zistili, čo je príčinou tohto javu.

1. rastlina bola pri svetlom južnom okne a teplota bola 6 - 10°C.
2. rastlina bola v tej istej miestnosti pri severnom okne.
3. rastlina bola v priestore, kde bola teplota okolo 15°C.
4. rastlina bola v tej istej miestnosti pri južnom okne.
5. rastlina bola pri južnom okne s dodatočným osvetlením.

Po zime sa zistilo nasledovné:
1. rastlina stratila skoro všetky listy
2. rastlina stratila niekoľko listov.

U zvyšku rastlín bola strata buď žiadnych menej ako 5 listov. Na základe tohto pokusu možno konštatovať, že príčinou straty listov nie je svetlo, ale teplota. Opadávanie listov teda spôsobuje nevhodná teplota. Ak sú citrusy v miestnosti, kde je menej ako 12°C, zhoršuje sa rast koreňov a ich funkcie. Pri teplote pod 18°C sa redukuje listová aktivita. Pod listovou aktivitou chápeme celý proces odparovania vody, premenu energie (fotosyntézu). Citrusy upravujú listovú teplotu odparovaním vody na povrchu listov. Táto redukuje teplotu aj počas orúcich dní a udržiava teplotu listov medzi 25 - 35°C. Aj počas chladných dní môže listová teplota prostredníctvom slnečného žiarenia rýchlo dosiahnuť kritickú teplotu 12,5°C. Ak pestujete citrusy pri teplote pod 12°C a dostatku svetla na fotosyntézu, je narušená rovnováha. Listová aktivita potrebuje vodu, ktorú jej nemôžu dodať korene. Pre ochladenie listov má rastlina počas svetlých dní málo vody. Aby prišlo opäť k rovnováhe, zhadzuje rastlina toľko listov, koľko je potrebných na vyváženie. Aby sa spomalil proces opadávania listov, polieva sa vodou zohriatou na 25 - 32°C, čo podporuje funkcie Koreňov a príjem vody redukuje stres rastliny počas chladného ročného obdobia. Spomaliť tento proces môže i umiestnenie rastlina v priestore s vyššou vlhkosťou vzduchu. Najlepším riešením je teplota v oblasti koreňov okolo 15 - 18°C. Funkcie rastliny sú minimalizované, ale príjem vody a živín je dostatočný a taktiež proces dýchania a chladenia listov je v poriadku. Môže sa objaviť slabá chloróza, ale táto na jar zmizne s príchodom vyšších teplôt

Na záver trocha dobrých typov rad od ľudí ktorí sa týmto zaoberajú ... ( pochádzajúce rady a odpovede sú z internet fora )

Mandarínka
 

Poznáme 4 druhy mandarínky - Citrus reticulata, C. deliciosa, C. unshiu a C. nobilis.
Citrus reticulata je rastlina, ktorá môže dorásť do výšky stromu. Ako črepníková sa ponúka ako malý stromček. Niektoré odrody sú rezistentné voči mrazu, iné nie. Jej kvety majú prenikavú vôňu. Vysádza sa do priepustného substrátu, ktorý je mierne kyslý. Podobne ako ostatné citrusy polieva sa mierne. Korene nesmú stáť pravidelne vo vode a substrát nesmie byť neustále mokrý, inak sa poškodia. Na druhej strane nesmie byť substrát ani dlhšiu dobu veľmi suchý. Voda na zálievku by mala byť mäkká, pretože to môže rastlinu zničiť. V lete ju ,pokiaľ je to možné, dajte na slnečné miesto. Prezimuje ako črepníková rastlina na svetlom a chladnom mieste (tesne nad bodom mrazu). Ak sa vám nepodarí zabezpečiť uvedenú teplotu (najvyššia však môže byť 16 - 18°C), dávajte jej menšie množstvo vody, musí mať však dostatok svetla. Obdobie oddychu má od polovice novembra do druhej polovice februára. V období vegetácie potrebuje teplo. Je potrebné ju chrániť pred prievanom.
 

TOPlist