Založiť webovú stránku alebo eShop

Ako pestovať ananás

„ananás comosus“

Tento článok bo vytvorený aj za pomoci článkov uverejnených na webe.

Informácie v tomto článku mam overené a skutočne fungujú.

Hneď vopred sa ospravedlňujem, ak ste v texte našli nejaké gramatické chyby. Ďakujem za pochopenie :)

Väčšina si pod slovom ananás predstaví hneď oranžový no aj zelený plod so zelenou ružicou listov na vrchu. Ružica je v podstate len malá rastlinka ktorá môže rásť ak budeme správne postupovať:

  1. V obchode si treba vybrať vhodný ananás. Ružica by mala byť zelená s neporušeným stredom. Ak je stred vytrhnutý alebo inak poškodený ružica nebude rásť zo stredu ale môže vytvoriť bočnú rastlinu.
  2. Ružicu z plodu odrežeme, pričom ju zbavíme dužiny aby nezačala hniť, poprípade ju z plodu vykrútime tak, že pevne uchopíme plod aj ružicu a točíme ich do protiľahlých strán. Z ružice odstránime spodné listy asi tak, aby 1,5 - 2 cm tzv. kmienku ostalo holého, čiže bez listov. Ružicu je vhodné nechať 1 deň preschnúť aby sa zabránilo prípadnému hnitiu.
  3. Na druhý deň môžeme postupovať nasledovne: buď ružicu vložíme do pohára s vodou, tak aby voda nesiahala nad holý kmienok, resp. aby neboli vo vode listy; alebo ružicu zasadíme do vlhkého piesku, substrátu alebo perlitu, ktorý musí byť taktiež vlhký. Ja využívam spôsob ponorenia ružice do vody, lebo keď som ju zasadil tak ružica nerástla ani nevytvorila korene.
  4. Keď už budú korene dosť vyvinuté zasadíme ružicu do normálneho substrátu pre izbové rastliny resp. pre bromélie poprípade pre orchidey. Neodporúčam priame svetlo, radšej nechajte ananás za záclonou alebo ďalej od okna. Raz do týždňa je vhodné ananás rosiť, ale neodporúčam liať vodu do stredu ružice.

Ak budete postupovať správne tak sa vám možno aj urodí plod. Rastlina nepotrebuje opelenie, plod vytvára automaticky. Počas kvitnutia alebo aj pred, či po ňom rastlina vytvára bočné rastlinky ktoré môžu vyrastať priamo zo zeme, spomedzi listov, nosnej stonky plodu, alebo priamo na plode. Keď budú dostatočne veľké odrežte ich a postupujte podľa kroku 3.

 

Rastlina, ktorá urodila plod po istom čase odumrie, no vytvorí tzv. dcérske ružice. Ak rastlina plod urodila ale ešte nevytvorila mladé rastlinky rozhodne ju nelikvidujte, ale počkajte aspoň rok. Za ten čas by mala vytvoriť najmenej jednu dcérsku rastlinu. Ja mám zatiaľ ružice len vo vode, no korene rastú skvelo a na jar sa ich chystám zasadiť. Najlepšie je sadiť ružice skoro na jar.

 

V zime a na jeseň sa to neodporúča. Ešte malý dotaz ohľadne zálievky. Odporúčam zalievať a rosiť len dažďovou poprípade prevarenou vodou. A takú vodu používajte aj pri tvorbe koreňov, kedy ružicu vložíte do pohára s vodou. Z vlastnej skúsenosti suché konce listov nestrihám, iba keď uschne celý list tak ho jemne oddelím od kmienka.

 

Neviem prečo, ale zdalo sa mi, že keď som obstrihával konce listov tak ružica nerástla dobre, poprípade nevytvorila korene a uhynula. Dôležité je aj meniť ružici vodu, ak v nej zapúšťa korene. Ja zvyknem aj prepláchnuť korene od starej vody. Prajem Vám veľa šťastia v pestovaní ananásu.

Náhradný spôsob množenia.

Osvedčilo sa mi množenie v agroperlite je to porézny materiál ktorý dobre drží vodu ...

Dá sa kúpiť pomerne lacno v každom lepšom záhradkárstve.

Stačí vziať vykrútenú ružicu ananásu strčiť ju do kvetináča či malej nádoby ktorá je naplnená agroperlitom a zaliať prevarenou vodou.

Dažďová voda nie je zlá ale často sa mi stalo že obsahovala nežiaduce látky ktoré zapríčinili uschnutie vykrútenej ružice.

Preto skôr odporúčam používať mestskú prevarenú vodu kde mate istotu, že voda je v poriadku .

Zakoreneniu pomôže aj trebárs stimulátor rastu ktorí ale nie je potrebný ale zase ani na škodu.

Urýchliť zakorenenie sa dá aj tak, že zabezpečíme výšju vzdušnú vlhkosť trebárs použitím míny skleníku. Ale je potrebné do sáču vyrezať menšie otvory na vetranie aby sme to s tou vlhkosťou neprehnali a naše krásky nám nesplesniveli.

 

 

TOPlist