Založiť webovú stránku alebo eShop

Ako sa správne starať o vaše orchidey

 

http://www.youtube.com/watch?v=SzYmeMr_CQo

Ktorá orchidea je vhodná pre začiatočníkov?

Najlepším druhom orchidey pre začiatočníkov je Phalaenopsis. Škála farebnosti jej kvetov je nekonečná – od takmer bielej po takmer čiernu.

Žiadny iný druh orchidei nemá takú širokú farebnú škálu a štruktúru kvetov ako Phalaenopsis. Ďalšou jej výhodou je neuveriteľne dlhá životnosť kvetov, pretože často krát kvitnú až 6 mesiacov.

Svetlo, svetlo, svetlo

Orchidea Phalaenopsis miluje svetlo, najlepšie na východnej časti okna. Hodí sa aj na okno otočené na západ, ale pozor na priame slnečné svetlo, ktoré by jej mohlo spáliť listy.

Počas zimy by ste mali umiestniť rastlinu na okno otočené smerom na juh. To isté platí v prípade, ak sú na okne záclony alebo mu tienia stromy.

Správna teplota a vlhkosť

Orchidea Phalaenopsis má rada teplotu medzi 18° a 27°C. Pre jej optimálny rast sa pokúste udržať nočnú teplotu v izbe na 18° a dennú medzi 22° až 27°. Teploty nad 30° môžu spomaliť jej rast, zatiaľ čo chladnejšie teploty na jeseň urýchľujú rast stoniek.

Phalaenopsis má rada mierny stupeň vlhkosti. Najvhodnejšia relatívna vlhkosť je medzi 50 až 75%. Vo vyhrievaných miestnostiach je vhodné položiť kvet do plytkej misky s vodou a pieskom.

Používajte aj hnojivá

Zalievanie závisí od typu substrátu, ktorý používate a prostredia, v ktorom kvet žije. Začnite so zalievaním orchidei približne raz za týždeň. Počas ich aktívneho rastu používajte hnojivá.

Orchideu presádzajte opatrne

Phalaenopsis treba presádzať približne raz ročne. Použite kvetináč vhodných rozmerov a presaďte kvetinu do špeciálnej pôdy pre orchideu (substrátu), ktorý by mal byť všade okolo koreňov a zároveň dbajte o to, aby mali korene dostatočný prívod vzduchu.

Keď váš kvet potrebuje pomoc doktora...

Phalaenopsis je potrebné pravidelne kontrolovať, či nemávši, roztoče a slimáky. Cochineal je jedným z najbežnejších druhov hmyzu napádajúcich Phalaenopsis a dá sa odstrániť pomocou jemnej handričky namočenej v mydlovej vode alebo bavlnenej handričky napustenej izopropylalkoholom.

Škorica a izopropylalkohol sú ideálnymi prírodnými substanciami na prvú pomoc pre orchideu.

Vaša kvetina môže kvitnúť viac než len raz

Ak je vaša orchidea Phalaenopsis zdravá, z každej stonky môžete vyvolať nový kvet včasným strihaním. Keď na stonke uschne posledný kvet, skontrolujte stonku, či sú na nej mäsité hrčky. Odpočítajte tri hrčky od spodnej časti stonky a odstrihnite ju tesne nad treťou.

Ak je vaša rastlina zdravá a stále je sezóna na kvitnutie, týmto spôsobom prebudíte jednu alebo dve hrčky a v priebehuniekoľkých krátkych týždňov môžu rozkvitnúť nové kvety.

Ak sa budete riadiť týmito  inštrukciami a radami, vaša orchidea Phalaenopsis môže rásť a kvitnúť mnoho rokov. Tie orchidey Phalaenopsis, ktoré kvitnú na oknách až do studeného februára, sú jedným zo skutočných potešení v živote.

 

Delenie orchideí

Kedy sa rastlina delí?

Ak  má rastlina viac ako 8 cibúľ a minimálne dva nové výhonky, je možné ju deliť. Ostrým nožom sa prerežú rizómy (spoje medzi cibuľami). Časti sa opatrne oddelia a vysadia. Každá nová časť musí mať minimálne 4 cibule. Väčšie rastliny rastú rýchlejšie ako malé, preto je lepšie počkať s delením. Po delení rastliny môže nastať dlhšie obdobie, kedy orchidea nekvitne.

 

Existuje mnoho druhov orchidey a tak je aj logické že existuje veľa spôsobov množenia orchidey. Niektoré druhy tvoria cibule iné zase korene ako Phalaenopsis a nemnožia sa delením cibúľ ale na stonke kde mala kvety pustí sem tam dve lístočky a začne vznikať na stonke od kvetov nová orchidey ktorú stačí v patričnom čase len odstrihnúť od stonky a zasadiť do zeminy aby pustila korene a nová orchidey je na svete čo sa tyká Phalaenopsis.

Rozmnožovanie orchideí

Rozmnožovať sa môžu vegetatívne i generatívne. Záleží to aj od druhu orchideí. Semenami sa rozmnožujú nové vyšľachtené druhy a odrody, aby si ponechali „rodičovské" gény.
Vegetatívne množenie

Môže sa uskutočniť viacerými spôsobmi:
- delením rastliny na viacero kusov
- rozdelením rizómu
- pomocou pseudohľúz
- pomocou keiku
- odrezkami
Všetky tieto spôsoby môžete použiť doma úplne bez problémov.

Delenie rastliny
Orchidey, ktoré sa pestujú v izbe, poznáme monopodiálne a sympodiálne. Monopodiálne majú jedinú narastajúcu stonku z koreňa, ktorá rastie vzpriamene až do jedného metra. Je po celej dĺžke olistená. Stonky kvetov sa vytvárajú v pazuchách listov, väčšinou blízko koncov výhonkov. Zo spodných osí listov vyrastajú vzduchové korene. Typickým zástupcom je monopodiálna orchidea Vanda. Sympodiálne majú mnoho rastových vrcholov vyrastajúcich z jedného rizómu. Tento sa rozprestiera vodorovne na povrchu. Z rizómu vyrastajú aj korene, ktoré odoberajú rastline živiny a vlhkosť. V určitých časových intervaloch vyrastajú z rizómu hrubé výhonky, ktoré sa volajú pseudohľuzy. Tieto pomáhajú rastline prejsť kratším obdobím sucha, pretože ukladajú vodu a živiny. Nie sú spravidla väčšie ako 15 - 20 cm. Po tom, čo pseudohľuza vytvorí kvet, odumrie. Príklad pre sympodiálne orchidey je „Maxillaria".

Delením sa množia sympodiálne orchidey. Tieto majú väčšinou pahľuzy, ktoré vyzerajú ako hľuzy a slúžia ako zásobáreň živín. Najmenej náročné sú hybridy rodu Phalaenopsis.
Najjednoduchšie je rozmnožovať rastlinu pri presádzaní, najlepšie na jar, keď začína obdobie rastu. Dôležité je, aby každý kus pozostával minimálne z troch pseudohľúz. V opačnom prípade potrebuje orchidea celú silu na to, aby vytvorila nové cibule - silu, ktorá potom chýba pri tvorbe kvetov. Čím väčšia je časť, tým rýchlejšie sa objavia kvety. Vyberte rastlinu, ktorú chcete deliť, z črepníka a odstráňte odumreté a poškodené korene. Rozdeľte rizóm ostrým nožom na vhodnom mieste a reznú plochu potrite práškom z dreveného uhlia a nechajte asi hodinu preschnúť. Potom sa časti zasadia do substrátu.

Opatrne vyberte rastlinu z črepníka

Odstráňte poškodené a odumreté korene

Rozdeľte tak, aby každá časť mala min. tri pseudohľuzy

Rezná plocha sa natrie práškom z dreveného uhlia a nechá sa preschnúť. Potom sa sadí do vhodného substrátu

Delenie rizómu
U sympodiálnych orchideí dostanete týmto spôsobom rýchlo rastlinu s mnohými výhonkami. Rizóm sa rozdelí medzi hľuzami - každý kus musí mať minimálne tri hľuzy. Spiace očko na báze hľuzy po čase vytvorí výhonky. Najvhodnejší čas je koniec zimy alebo na začiatku jari.

Červená šípka na obrázku ukazuje na hľuzu. Žltá šípka ukazuje na „zobudené" očko. Keď rastie nový výhonok, vyvíja sa nová hľuza

Rozmnožovanie pomocou pseudohľúz
Sympodiálne orchidey sa môžu rozmnožovať aj pseudohľuzami. Pritom sa odoberú staré hľuzy, ktoré väčšinou nemajú listy. Tieto staré hľuzy udržiavajú rastliny pri živote pre prípad, že sa poškodí hlavný výhonok. Odoberú sa minimálne tri pseudohľuzy, iba u Calathey stačí jedna. Odstránia sa staré listy obalu alebo poškodené korene. Potom sa vysadia do bežného vlhkého substrátu. Niekedy pomôže zvýšenie vlhkosti vzduchu tým, že sa nad črepník napne fólia. Každá hľuza má spiace očko, ktoré po pol roku vytvorí výhonok. Trvá potom tri až štyri roky, kým orchidea opäť kvitne.

 

1 - nový výhonok,
2 - nová hľuza
3 - vláknitý vrchný obal
4 - stará hľuza

Rozmnožovanie pomocou keiku

Keik je dcérska rastlina, ktorá sa tvorí okvetnej stonke alebo hľuze. (obr. vľavo). Mal by mať aspoň dva 5 - 10 cm dlhé korienky a dva až tri lístky. Tieto sa odoberú a vysadia. Oddelí sa aj s kúskom okvetnej stonky ( 2 - 3 cm nad aj pod rastlinou). Ak keik nemá dostatočne vyvinuté korienky, porosí sa, zabalí sa do machu a igelitu - podporí to rast koreňov. Tento proces sa darí u orchidey Phalaenopsis a Dendrobium.

Rozmnožovanie pomocou odrezkov
Tento spôsob sa používa hlavne u orchideí Epidendrum a Thunia. Na jar, prípadne v prvých letných mesiacoch sa odoberú vrcholové alebo bočné výhonky z minulého roka. Tieto by mali mať jedno očko s novým výhonkom. Jeden deň by sa mali nechať preschnúť. Zasadia sa do rašelinníka a postavia na svetlé a teplé miesto.

Tipy pre orchidey
Na pestovanie semenáčikov si môžete zhotoviť mini skleníček. Potrebujete fľašu z minerálky, rašelinník a drenážnu vrstvu keramzit.

Odrežete vrch fľaše aj s uzáverom. Na hornej časti sa urobí na oboch bokoch zárez asi 1 cm, aby lepšie priliehal na spodný diel

Na dno sa dá vrstva keramzitu

Na keramzit sa nastelie rašelinník, do ktorého sa vložia semenáčiky a uzavrie sa veko, ktoré sa z času na čas otvorí, aby vzduch cirkuloval. Vtedy sa rašelinník poleje.

Phalaenopsis        Epidendrum             Thunia                  Cattleya

 violacea                  radicans

Presádzanie orchideí

Najlepší čas na presádzanie je po období oddychu, keď rastlina vytvára nové výhonky - väčšinou na jar. U orchideí, ktoré nemajú obdobie oddychu sa odporúča čakať, kým orchidea už nekvitne, pretože vtedy môže rastlina vďaka šoku zhadzovať kvety. Presádzať v tomto období ju však musíte, ak je napadnutá škodcami alebo má mnoho hnilých koreňov. Niekedy musíte presádzať hneď po kúpe rastliny, pretože priamo pod jej „srdcom" je zlý substrát. Tieto substráty ukladajú veľa vody, ktorá potom vedie k uhynutiu rastliny.
Dôležité informácie pred presádzaním
Spravidla sa orchidey presádzajú každé dva roky. Niekedy môžete použiť ten istý črepník, vymeníte iba substrát. Ak potrebujete väčší črepník, vyberajte iba o jedno číslo väčší, pretože v príliš veľkom črepníku sa korene ťažko „udomácnia". Orchidey sa presádzajú do priesvitných črepníkov, aby mali korene dostatok svetla.


Presádzanie

Krok1

Orchideu presádzate vtedy, keď je substrát prerastený koreňmi. Najskôr vyberte rastlinu z črepníka. Aby ste nepoškodili korene, potláčajte črepník zo všetkých strán, aby sa korene uvoľnili od stien. Odstráňte starý substrát a prezrite korene.  

Kork 2

Nový črepník musí byť o číslo väčší  (v priemere o 5 cm). Najlepší je z plastu. Na dno sa dá drenážna vrstva. Rastlina sa vloží ľahkým otáčavým pohybom do črepníka, čím sa korene optimálne rozložia. Potom sa nasmeruje tak, aby mali nové výhonky dostatočnú vzdialenosť od okraja črepníka. Nový substrát sa dopĺňa po častiach. Pritom občas udriete dnom črepníka o stôl, aby sa substrát dostal až na dno. Rastlinu nevkladajte hlboko do substrátu, pretože v tom prípade padá voda medzi listy nových výhonkov, čo môže viesť k hnilobe. Po presadení sa rastlina 5 dní nepolieva, ale v oblasti listov sa postrekuje. Prípadne poškodené korene sa môžu zregenerovať a nehnijú. Po 3 - 4 týždňoch sa začne s pridávaním výživy.

Ďalšia starostlivosť

Presadené rastliny by sa nemali asi 10 - 14 dní polievať alebo črepníky ponárať do vody. Je to z dvoch dôležitých dôvodov:
1. Nedostatok vody podporuje tvorbu koreňov
2. Malé poranenia koreňov majú tak čas sa vyliečiť - pretože bez vody nemôžu hniť
Chýbajúca voda sa v tomto čase môže nahradiť postrekovaním. Aj povrch substrátu sa môže sprejovať. Asi po dvoch týždňoch sa môže začať so zníženou zálievkou a začať si pomaly zvykať na ponáranie črepníka do vody.

Asi päťlitrové vedro naplňte asi 2 - 3 litrami dažďovej alebo inej mäkkej vody.

Črepník sa kompletne ponorí a rastlina sa stlačí rukou smerom nadol

Keď sa voda dostane až po povrch, môže črepník zostať asi 1 - 2 minúta vo vode

Črepník sa yvberie z vody a nechá sa dôkladne odkvapkať

Pri ponorení je substrát vlhkejší ako pri zálievke. Vlhkosť vydrží v závislosti od hrubozrnnosti substrátu asi 1 - 3 týždne. Črepník sa ponorí až vtedy, keď je substrát opäť suchý.
Ako často ponoriť rastlinu?


 

Spravidla je to každých 7 - 10 dní. Ako často je to skutočne, to závisí od viacerých faktorov:
- od veľkosti rastliny - čím je rastlina väčšia, tým skôr spotrebuje zásobu vody
- od substrátu - jemnejší substrát uloží spravidla viac vody ako hrubší
- od rastu alebo od fázy kvitnutia - čím viac kvetov má orchidea, tým viac vody potrebuje. Aj keď má rastlina nový list alebo vytvorí novú cibuľu, je spotreba vody vyššia
- od teploty - čím je chladnejšie, tým menej vody rastlina potrebuje a tiež substrát vysychá

pomalšie.
- od druhu a odrody - Phalaenopsis má najradšej, keď keď substrát medzi ponoreniami preschne, iné druhy (s jemnými koreňmi), ako je napríklad Miltoniopsis zas majú radšej, keď je vlhkejší.
U priesvitných črepníkov je jednoduchšie rozpoznať, či je treba ho ponoriť - ak je črepník zvnútra orosený, je dostatok vlhkosti. Ak nie je rastlina v priesvitnom črepníku, zdvihnite ho do výšky - ak je príliš ľahký, je substrát suchší

Výživa pri ponorení
Hnojivo sa pridáva pri každom treťom ponorení. Hnojivo sa primieša do vody vo vedre a črepník sa ponorí.

Správna zálievka

Najčastejšou chybou pri polievaní je nesprávne množstvo. V zásade platí - orchidey, ktoré tvoria cibule, sa majú poliať až vtedy, keď je  substrát skoro úplne suchý. Tie, čo netvoria cibule, musia mať substrát mierne suchý, kým sa zopakuje zálievka. Množstvo potrebnej vody sa líši značne u jednotlivých odrôd. Rozhodne by voda mala byť temperovaná, inak môže odumrieť tkanivo rastlín. Dôležitým bodom pri zálievke je kvalita vody. Najlepšia je dažďová, ktorá uvoľňuje malé množstvo solí. Koncentrácia solí vo vode sa označuje ako pH. Ak nemáte čas ani chuť zberať dažďovú vodu, môžete prevariť vodu z vodovodu. Ak je však voda veľmi tvrdá, nestačí iba jej prevarenie. Ak nemáte veľa rastlín, môžete ich polievať destilovanou vodou, ktorá je bez solí.
U veľmi tvrdej vody sa mieša 1 diel vody s dvoma dielmi destilovanej vody.
U stredne tvrdej vody sa mieša 1 diel vody s jedným dielom destilovanej vody.
Je to síce spoľahlivá, no drahšia metóda. Ak sa pre ňu rozhodnete, nepoužívajte destilovanú vodu priamo na zálievku (bez riedenia). 

Výživa pre orchidey

Substral pre orchidey
Tento prípravok s Vital aktiv obsahuje všetky dôležité živiny a cenné stopové prvky v kombinácii špeciálne pre orchidey. Zabezpečí nielen určitú ochranu rastliny pred chorobami, ale i bohaté a dlho trvajúce kvitnutie. Je tiež v tekutej forme a vhodné pre orchidey v črepníkoch, záhonoch i na epifytických kmeňoch.

Ak správne hnojiť?
V období vegetácie sa pravidelne hnojí pridaním do zálievky, od októbra do februára maximálne 1x mesačne.
Od marca do septembra (obdobie vegetácie) -  7 ml (polovica vrchnáka) do 1 litra vody - 1x týždenne
Od októbra do februára - 1x mesačne.

Nádoby pre orchidey

V princípe možno povedať, že orchidey nepotrebujú veľké črepníky, pestovanie vo väčšom črepníku je však jednoduchšie. Týždenná zálievka aj v lete je dostačujúca a vzniká stabilné vlhké prostredie. Vhodné sú plastové nádoby, črepníka a mriežkové črepníky. Pre orchidey, ktoré pestujete v závese, ktoré sú „hladné" po vzduchu a potrebujú veľa vlhkosti, si nádobu môžete vyrobiť z plastovej fľaše (pozri obrázok).

Výroba závesnej nádoby z plastovej fľaše

Vhodné sú plastové

nádoby alebo košíky

 

Zvýšenie vzdušnej vlhkosti

Do misky pod črepník
vložíte kamienky a
na ne nalejete vodu

Na misku postavíte
črepník.

 

Substrát pre orchidey

Substrát pre orchidey si môžete pripraviť aj samy.

1 diel/ 1 hrsť dreveného uhlia

(zabraňuje hnitiu koreňov)- normálne drevené uhlie na grilovanie/dostať v supermarkete alebo aj na benzínových pumpách -uhlie sa musí nožom nakrájať na kúsky veľké 0,5-1,5 cm.

1 diel/1 hrsť korku

(zabezpečuje vzdušnosť substrátu)-obyčajné korkové štuple z vína (samozrejme čisté), nakrájané na kúsky cca 2 cm.

2 diely/2 hrste substrátu Pottemuld alebo GRUNT

na kvitnúce rastliny (vyrába dánska firma Pindstrup na báze bielej vrchoviskovej rašeliny) - je dostať v záhradníckych predakniach a lepších kvetinárstvach. V núdzi môžete použiť  bežnú rašelinu, ale musíte sa pozrieť, či ma pH hodnotu nižšiu ako 7,5 (uvedené vzadu na vrecúšku).

 

2 diely/2 hrste mulčovacej kôry/dostať v záhradníctvach

- majú to vo veľkých vrecúškach, ale niekedy sú ochotní za peňažný obnos trocha odsypať. Tento diel je veľmi dôležitý -bez neho ma zmes málo vzduchu. Ja som ho získala od suseda, ktorý touto mulčovacou kôrou pokrýva zem pod ihličnatými stromami (nerastie potom tak burina). Mulčovaciu kôru dám do nádoby a prelejem vriacou vodou, nechám stáť cez noc -zlikviduje škodcov a choroboplodné zárodky.

Do celého substrátu sa môže ešte primiešať pol hrste keramzitu, ale nie je to podmienkou. Ja ho dávam kvôli tomu, že keď je suchý ,udržiava vzduch a keď je vlhký, zadržiava živiny.


Tento substrát zalievam tak, že kvetináč raz za dva týždne ponorím po okraj do nádoby s vodou (polovica voda z vodovodu, polovica destilovaná voda - nemusí byť, závisí od toho, či vám z vodovodu tečie mäkká alebo tvrdá voda- my mame tvrdú , preto tá  destilovaná voda). Počkám, kým sa kvetináč nasaje vodou /niekedy aj 3 hodiny, potom nechám odtiecť a hotovo. 

Druhy

Orchidey - exotické krásky z tropických lesov Ázie a Strednej a Južnej Ameriky. Rozdeľujeme ich na geofyty - rastúce v pôde, alebo epifyty - rastúce v korunách stromov. Podľa nárokov na teplo ich delíme na chladnomilné, stredne teplomilné a teplomilné.

Pestujeme ich v špeciálnej pôde určenej pre orchidey na svetlom mieste, nie na priamom slnku, pri rovnomernej izbovej teplote (v závislosti od druhu). Orchidey vyžadujú vysokú vzdušnú vlhkosť, polievame ich temperovanou mäkkou vodou. V závislosti od druhu sa rozmnožujú delením podzemkov, odrezkami alebo zakorenením bočných výhonkov. Mnohí milovníci kvetov, ktorí sa odhodlali kúpiť si orchideu, tvrdia, že ich pestovanie nie je vôbec zložité.

Dôležité je však vybrať si správny druh, pretože nie všetky druhy orchideí zvládnu pestovať začiatočníci. Medzi obľúbené a pomerne ľahko pestovateľné patria cymbídia (Cymbidium), črievičkovec (Paphiopediulum), lišajovec (Phalaenopsis), lélia (Laelia), odontoglosum (Odontoglossum), dutočnelkovec (Coelogyne), Pleione bulbocodioides, Oncídium (Oncidium).

Cymbídia (Cymbidium)
Na pestovanie v izbovom prostredí sú vhodné malé hybridy, pretože veľké druhy tvoria kvetné stopky dlhšie ako 1 m a rýchlo prerastajú črepník. Rastlina vyžaduje veľmi svetlé a vlhké stanovište, koreňový bal potrebuje chlad (v žiadnom prípade neumiestňujeme rastlinu na paparetnú dosku nad radiátor).

Polievame výdatne, na jeseň zálievku obmedzíme. V období vegetačného pokoja zalievame úsporne, aby sa hľuzy nescvrkli. Zimuje pri teplote 7 - 12 °C.

Črievičkovec (Paphiopediulum)
Rod Paphiopedilum zahŕňa asi 60 druhov a množstvo kultivarov. Je to vždyzelená, krovitá trvalka s podzemkami bez hľúz. Listy vytvárajú ružice, sú kožovité a v závislosti od druhu zelené, škvrnité alebo mramorované. Kvetné stonky môžu byť dlhé 15 - 50 cm. Pysk kvetu má tvar črievičky, podľa čoho si rastlina zaslúžila pomenovanie. Kvety sa na rastline udržia niekoľko týždňov až mesiacov. Starostlivosť o orchidey sa líši podľa druhu. 

Chladnomilné (P. hirsutissimum a P. insigne) zimujú pri teplote 12-15 °C. Ostatné druhy, ktoré nevyžadujú vegetačný pokoj, potrebujú aj v zime rovnomernú teplotu nad 18 °C, teplo v noci a po celý rok vysokú vzdušnú vlhkosť. V lete nesmie nočná teplota klesnúť pod 10 °C. Pestujeme ich na svetlom stanovišti bez priameho slnka. Teplo a vlhkosť vzduchu sú dôležité najmä v období rastu a kvitnutia. Po odkvitnutí zalievame úspornejšie tak, aby koreňový bal nepreschol. Teplomilné druhy presádzame každý rok, chladnomilné raz za dva roky začiatkom jari do špeciálneho substrátu pre orchidey.

Dutočnelkovec (Coelogyne)
Tento rod má asi 120 druhov. Na pestovanie v izbových podmienkach si vhodný napríklad C. cristata, ktorý tvorí vajcovité pahľuzy vysoké 6 cm, z ktorých vyrastajú dva listy dlhé 30 cm. Rastlina bohato kvitne, okvetné lístky sú krémovo-biele a pysk má žlté hrebene. Kvety sa

udržia veľmi dlho, kvitnúť začína na jar. Vyššiu vlhkosť vzduchu vyžaduje len počas rastu a kvitnutia. V zime vyžaduje chladné stanovište a dodržanie vegetačného pokoja. Vtedy takmer nezalievame, ale často rastlinu rosíme.

Oncídium (Oncidium)
Najvhodnejší pre izbové pestovanie je O. ornithorhynchum s nafúknutým vtáčím pyskom a žiarivými žltými kvietkami. Je to teplomilná orchidea. V zime znesie teplotu 12 °C, cez deň však potrebuje 18 °C. V zime zalievame úsporne. Druhy, ktoré kvitnú v zime potrebujú viac vlhkosti. Odkvitnuté stonky neodrezávame, pretože zakvitnú na tej istej stonke aj po druhý raz.

Lišajovec (Phalaenopsis)
Na pestovanie pre začiatočníkov sú vhodné hybridy P. amabilis. Obdobie kvitnutia je odlišné podľa jednotlivých kultivarov, ale trvá od nasadenia púčikov až po odkvitnutie niekoľko týždňov. Stonky po odkvitnutí neodstraňujeme.

Zalievame mäkkou vodou izbovej teploty. Nesmie sa však polievať na srdiečko listov. Rastlinu v lete zalievame dvakrát do týždňa, v zime raz až dvakrát za mesiac. Hnojí sa v období rastu špeciálnym hnojivom na orchidey. Vyžaduje vysokú vlhkosť vzduchu.

Pleione bulbocodioides
Ideálna rastlina na pestovanie pre začiatočníkov. Často má len jeden, ale veľmi pekný list, viacfarebný kvet s lievikovitým hrdlom a rôzne sfarbenými listeňmi. Rastliny so zelenými pahľuzami kvitnú na jar, rastliny so škvrnitými pahľuzami na jeseň. P. bulbocodioides vyžaduje svetlé stanovište, bez slnka. Zatiahnutie listu je signálom, že pre rastlinu začína obdobie vegetačného pokoja. Vtedy ju premiestnime na chladnejšie stanovište a vôbec nezalievame.

Vo februári, keď začne pučať, ju presadíme do čerstvej zeminy tak, aby sme pahľuzy prekryli zeminou len do polovice. Rastlinu udržiavame vo vlhku a teple. Tento druh orchideí obľubuje jemne kyslú zeminu, preto používame hnojivo na azalky. Hnojíme v období rastu raz za dva týždne.

 

Ochabnutie listov na Phalaenopsis

Namojej orchidei Phalaenopsis sú ochabnuté majú scvrknuté listy a kvety, ktoré sa neotvárajú správne. Čo je príčina?

Príčinou je častá a výdatná zálievka, ktorá vedie k hnilobe koreňov. Príčinou môže byť aj utlačený substrát, nadmerná zálievka a príliš vysoké či nízke teploty. Orchideu presaďte do nového substrátu a odstráňte pritom odumreté a hnilé korene. Rastlinu postavte na svetlé miesto bez priameho slnka, kde je teplota 18 - 25°C. polejte jedenkrát dôkladne a potom sa poleje až vtedy, keď je substrát suchý. Druhou príčinou pre vzhľad týchto listov môže byť vírus. Izolujte ho od zdravých rastlín a ak sa ani po presadení nevzchopí, rastlinu odhoďte.

Choroby a škodcovia na rastlinách

Pri nesprávnom pestovaní rastlín ich môžu ohroziť choroby a škodcovia. Aby ste dokázali včas zasiahnuť, je nutné poznať príčiny a príznaky.
Choroby
Opadávanie listov
Žltnutie listov a následné opadávanie nielen žltých, ale i zelených listov, môže mať viacero príčin:
1. Je to bežný jav
Tu sa musia rozlišovať dva prípady. Mnohé druhy, ako je napríklad Dendrobium, Calanthe a Pleione, strácajú listy pred kvitnutím alebo po odkvitnutí. To je príznak ukončenia obdobia rastu. Tiež u typických izbových rastlín, ako je Vanda alebo Phalaenopsis žltnú z času na čas listy, čo patrí k životu rastliny. Tu je nutné posúdiť celkový stav rastliny - Koľko listov opadalo celkovo? Rastú nové? Častejšie opadávajú listy aj počas obdobia s nižšou intenzitou svetla.
2. Nie je to bežný jav
Ak nejde o bežný jav, môže to mať nasledovné príčiny:
Hubové ochorenie - listy najskôr žltnú, potom opadávajú. V tomto prípade je ťažké orchideu zachrániť.
Rýchle pestovanie - ak pestovateľ v skleníku urýchľuje proces pestovania orchideí, prvé dva roky rastú v poriadku, potom začnú list opadávať. Dlhší čas sa netvoria nové. Takúto orchideu postavte na svetlé a teplé miesto a v lete hnojte každé dva týždne hnojivom na orchidey a každé dva týždne hnojivom s vyšším obsahom dusíka. Prítomnosť dusíka zvýši tvorbu listov. Každý kvet, ktorý by sa v tomto období vytvoril, sa musí odstrániť, pretože kvet odoberá rastline silu. Často trvá aj dva roky, kým bude mať rastlina viac ako dva listy. Až potom sa môžete tešiť na kvety.
Nedostatok svetla - ak má orchidea dlhšiu dobu nedostatok svetla, stráca listy a je náchylná na ohrozenie škodcami. Preneste ju na svetlejšie miesto.
Utlačený substrát - ak sa orchidea pestuje viac ako tri roky v jednom substráte , musí sa presadiť. Ak to neurobíte, môžu sa poškodiť korene. Následkom toho opadávajú listy. Na substráte sa nachádza mach alebo riasy a substrát je utlačený.
6.Škodcovia - Na rastline môžu byť roztočce. Červené bodky a pásy a následné opadávanie listov sú prvým príznakom prítomnosti tohto škodcu.
Fľaky na listoch
Fľaky na orchideách majú tiež rôzne príčiny. Určiť ju si vyžaduje lepšie poznanie príznakov.
1. Spálenie od slnka


 

Fľaky sú veľké, suché, hnedo - čierne, v niektorých prípadoch v strede biele. Je to následkom toho, že orchidea stála dlhší čas na priamom slnku. Fľaky sa ďalej nerozširujú. Rastlina má stáť na svetlom mieste, nie však tam, kde ju ohrozujú priame slnečné lúče. Na jar si pomaly zvykajú na slnko. Nebezpečie vzniká hlavne vtedy, keď sa orchidea na jar postav í hneď na niekoľko hodín na balkón. Ak nie je spálených veľa listov, premiestnite rastlinu a žiadne nebezpečenstvo ďalej nehrozí.
2. Hubová infekcia


 

V tomto prípade sú fľaky hnedé alebo čierne, preliačené a suché a rozširujú sa. Je to čierna fľakatosť, ktorá vzniká postrekovaním listov alebo nadmernou zálievkou v období oddychu rastliny (väčšinou je to spojené s nedostatkom svetla a chladom). Príčinou môže byť aj vysoká vzdušná vlhkosť pri nedostatku pohyby vzduchu.
Ošetrenie
Napadnuté listy sa odrežú dezinfikovaným nožom, rastlina sa izoluje a zlepšia sa pestovateľské podmienky. Postrekovanie rastliny sa zastaví a je nutné sa postarať o viac sviežeho vzduchu. Ak je napadnutie rastliny výraznejšie, musíte použiť fungicíd. Ako alternatíva ku chemickému prostriedku je škorica. Jedna čajová lyžička sa zmieša s vodou v malej šálke. Intenzívnym miešaním vznikne suspenzia, ktorá sa nanáša širokým štetcom na listy. Ošetria sa nielen napadnuté listy, ale celá rastlina. Ak je hubové ochorenie vyliečené, škorica sa opláchne.
Druhou možnosťou je použitie cesnaku. Štyri až päť strúčikov rozdrvíte. Voda sa uvarí a preleje cez cesnak. To sa nechá štyri hodiny (cez noc) stáť a potom sa vývar prefiltruje. Nanáša sa na listy alebo sa strieka jemným popraškom. Časť odvaru sa môže pridať do zálievky, aby sa zničili aj huby v pôde. Ďalšie ošetrenie je poprášenie fľakov práškom z dreveného uhlia.
3. Bakteriálna infekcia


 

Najskôr vznikajú hnedé preliačené fľaky bez svetlého okraja. Fľaky sa zväčšujú a po čase listy žltnú a opadávajú. Baktérie sa šíria predovšetkým v zimných mesiacoch, keď je nižšia intenzita svetla. Rastlina sa namočí do dezinfekčného prostriedku - nie postrekovať, pretože postrekovou vodou sa baktérie rýchlo rozdeľujú. Vydezinfikujú sa aj črepníky.
4. Vírusová infekcia

Na listoch nie sú fľaky, ale pásy alebo kruhy. Túto chorobu možno identifikovať iba pod mikroskopom. Našťastie sa táto choroba vyskytuje iba zriedkavo. Prenášajú ju cicaví škodcovia a najčastejšie napadne druhu Cattleya a Odontoglossum.

Hnedé fľaky na kvetoch
V tomto prípade ide o hubovú chorobu Botrytis, ktorá vznika pri nadmernom postrekovaní rastliny v období nedostatku svetla, chladu, vysokej vlhkosti vzduchu a nedostatku pohybu vzduchu. Dodatočnú ochranu poskytuje papierové vrecúško, ktoré sa položí na kvety. Keď sa opadávanie obmedzí na kvety, je to iba
optický problém, samotnej orchidey to neškodí.

Lepkavé kvapky

Do určitej miery sa tomuto fenoménu nedá zabrániť a je bežný. Kvapky sa vyskytujú pri druhoch Phalaenopsis a Cattleya, ale iba vtedy, ak rastlina trpí stresom - napríklad pri veľkých rozdieloch medzi dennou a nočnou teplotou. Príčinou tvorby kvapiek môžu byť škodcovia, ktorí sú v nich ukrytí. Aj keď škodcov nevidíte, skontrolujte rastlinu. Ak chcete kvapky odstrániť, osprchujte rastlinu v teplej vode a opatrne utrite suchou utierkou. Tvorbe kvapiek zabránite tým, že v noci bude rastlina na o niečo teplejšom mieste, cez deň na chladnejšom.

Škodcovia
Vošky


 

Objavujú sa na kvetoch, kvetných stonkách a mladých listoch, ktoré sú lepkavé od výlučkov. Napadnuté rastliny sa izolujú a najskôr sa rastlina postrieka prúdom vody. Pri vyššom výskyte sa môže do vody pridať mazľavé mydlo - na jeden liter vody sa dá lyžica mazľavého mydla. S týmto roztokom sa rastlina postrieka. Ošetriť ich môžete aj vývarom z paprade: 10 dg čerstvých alebo 10 g suchých listov sa namočí na 24 hodín do vody a potom sa pol hodiny varí. Vychladnutý a precedený vývar sa používa na postrek - 2x týždenne. Ak je ohrozenie rozsiahlejšie, musí sa použiť chemický prípravok. Pritom je potrebné mať na zreteli - orchidey s hrubými listami neznášajú prostriedky s olejom - olej zničí síce vošky a roztočce, ale listy po niekoľkých dňoch žltnú a opadnú. U prostriedkov, ktoré sa vkladajú do substrátu, nesmú obsahovať hnojivo, pretože to môže poškodiť korene orchideí.
Roztočce


 

U tohto škodcu rozlišujeme dva druhy - roztočce, ktoré tvoria pavučinu a tie, ktoré ju netvoria, tzv. nepravé. V pavučine od pravých roztočcov žijú viaceré generácie, ktoré sa rýchlo rozmnožujú. Nemajú rady nízke teploty a vlhký vzduch. Pravé roztočce vnášajú do buniek rastliny zmes substancií, ktoré rozpúšťajú membrány buniek a orgánov rastliny. Týmto spôsobom vzniká šťava, ktorú roztočce cicajú. Do vrchných štruktúr listu vniká vzduch a tvorí sa strieborný povlak. V pokročilom štádiu je vidieť na povrchu pavučinu. Listy žltnú a opadávajú .Škodca môže prenášať zároveň vírusy a baktérie, ktoré sídlia na spodnej strane listu. Pravé roztočce napádajú mladé a mäkké listy. Ohrozené sú predovšetkým tie orchidey, ktoré sú na suchom vzduchu. Zbadáte ich dobre vtedy, keď nad listami zamávate papierovou vreckovkou.
Nepravé roztočce napádajú predovšetkým staršie listy, ktoré začínajú žltnúť, niekedy sa aj stáčajú. Ohrozené sú orchidey, ktoré sa pestujú na rovnomerne teplom mieste s vlhkým vzduchom. Na listoch vznikajú žlté, hnedé až čierne škvrny a je možné si ich zameniť za hubovú chorobu. Oblasti napadnutia sú viac ohraničené.
Prevencia
Preventívne sa môžu postrekovať listy vodou, nie ponoriť rastlinu, pretože škodca je pod vodou chránený vzduchovým obalom.
Boj so škodcom
Používaná je drastická metóda - nad rastlinu sa dá mikroténové vrecúško a drasticky sa zvýši vzdušná vlhkosť. Pri použití chemických prostriedkov musíte mať na zreteli, že tento škodca je malý a často ho neodstránite, ak používate sprejovanie roztokom.

 

Štítničky


 

Samičky štítničiek, ktoré majú na ochranu štít, sú menej pohyblivé, mladý škodca sa však môže pohybovať pomerne rýchlo. Samička kladie vajíčka pod štít. V prvom štádiu sú pohyblivé a rozmnožujú sa. Samček sa môže pohybovať aj lietať a žije iba niekoľko dní, samičky mnoho mesiacov. Tento škodca cicia šťavu z listových žiliek - hlavne hrubých listov, teda v ohrození sú hlavne druhy Cattleya a Phalaenopsis. Vysaté miesta sú ideálnym vstupom pre huby. Listy začínajú vädnúť, sfarbovať sa a opadávať. Listy a kvety sa deformujú.
Prevencia
Škodca ohrozuje predovšetkým oslabené rastliny, takže najlepšia prevencia je správne pestovanie. Ďalšou prevenciou je kontrola rastlín. Škodca môže byť tak na hornej, ako na spodnej strane listu a ohroziť rastlinu môže hlavne počas pobytu vonku.
Boj so škodcom
Je ťažké bojovať so štítničkami. Najskôr treba odstrániť listy okolo cibule a niekedy je nutné aj presadenie rastliny. Napadnuté orchidey sa musia od ostatných izolovať. Chemické prostriedky s prísadou oleja sa použijú iba na napadnuté miesta. Inak olej zalepí póry listov a zabráni tým prístupu kyslíka. Práve kvôli oleju môžu na rastlinu ráno a večer dopadať priame slnečné lúče.
Pripraviť si môžete i sami :
1. - olej - prostriedok na umývanie riadu - voda - emulzia
Do jedného litra vody sa pridajú dve lyžice olivového oleja a jedenkrát streknete prípravok na riad. Táto emulzia sa nastrieka na napadnuté miesta. Ak ide o listové žilky, potrú sa štetcom. Emulzia sa použije jedenkrát týždenne a opakuje sa tri týždne.
2. - mazľavé mydlo - alkohol - roztok
15 g mazľavého mydla a 10 ml denaturovaného liehu sa dá do litra teplej vody. Tu si musíte dať pozor, pretože niektoré tenkolisté orchidey reagujú citlivo na tento roztok. Nestrieka sa, ale nanáša na napadnuté miesta štetcom. Ak chcete skúsiť, či rastlina bude citlivo reagovať na roztok, skúste najskôr aplikáciu na jeden list.
3. - odvar z paprade
100g čerstvých a 10 g sušených listov sa dá do vody na 24 hodín. Tento prípravok sa varí asi pol hodiny. Vychladí sa a precedí. Dvakrát v týždni sa týmto odvarom sa postrekuje rastlina dvakrát týždenne. Tento roztok je vhodný použiť ako prevencia.
Čo nepomáha
Nepomáha zberanie škodcov, pretože mladí škodcovia sú často pod štítom samičky.
Strapky

Tiež ide o cicavý hmyz, ktorý poškodzuje tkanivo rastlín. Do buniek preniká vzduch a poškodené miesta sa sfarbujú na bielo a majú strieborný lesk. Neskôr sa miesta sfarbujú do hneda až čierna, pretože cez ne sa do buniek rastlín dostávajú huby. Na poškodených kvetoch vznikajú biele škvrny a na listoch strieborný povlak.
 

Prevencia
Väčšinou sa škodca nachádza na spodnej strane listu, preto ich treba občas skontrolovať - hlavne na jar, kedy sa oteplie a na jeseň, keď sa začína vykurovacie obdobie. Strapky majú rady suchý a teplý vzduch. Zvýšenie vlhkosti vzduchu prospieva nielen odolnosti rastliny, ale vytvára pre strapky nevhodné prostredie. Účinné sú žlté doštičky, pretože práve táto farba nepatrí k obľúbeným u tohto škodcu.

 

Boj so škodcom
prostriedky proti strapkám obsahujú olej, preto treba byť pri použití pozorný - platí to isté, čo je uvedené vyššie.
Účinným prostriedkom proti strapkám je emulzia, ktorú si môžete vyrobiť sami - postup je uvedený pri štítničkách. Strieka sa na rastlinu. Podobne účinný je i prostriedok z mazľavého mydla, tiež uvedený pri štítničkách.


Vlnatky 

Vlnatky sa pokryjú bielou pavučinou z vosku a takmer sa nepohybujú. Na napadnutých častiach zbadáte najskôr pavučinu, ktorá pripomína vatové tyčinky. Ak ju odstránite, zbadáte pod ňou vlnatky, prípadne vajíčka škodcu.
 

Symptómy
Tento škodca cicia šťavu z osí listov a vylučuje sekrét, ktorý vyvoláva biochemické procesy na rastline. Uvoľňujú fruktózu, ktorá je živnou pôdou pre huby. Listy začínajú vädnúť, sfarbovať sa, deformovať a neskôr padávajú.

 

Prevencia
Tu je dôležitý moment kúpy rastliny. Je nutné zistiť, či rastlina nemá škodcu, prípadne prvé príznaky oslabenia zdravia. V prípade veľkého výskytu škodcu je ťažké rastlinu zachrániť.

 

Boj so škodcom
Napadnuté rastliny sa izolujú, aby neohrozili ešte zdravé jedince. Boj so škodcom je pomerne ťažký a nie vždy úspešný. Použiť môžete tiež prostriedky uvedené pri roztočcoch.
Molica skleníková 

Tento škodca má rád teplo a vlhko. Samička založí za život až 500 vajíčok. Larvy tohto škodcu cicajú šťavu z buniek rastliny.
 

Symptómy
Škodcu nájdete na spodnej strane listov a lieta vtedy, ak ho vyrušíte. Povrch napadnutých listov je lepkavý, má žlté fľaky a rastlina potom odumiera.

 

Prevencia
Pravidelná kontrola spodnej strany listov.

 

Boj so škodcom

Na trhu je dosť prostriedkov proti molici, vylučujú sa však pokiaľ je to možné tie, ktoré obsahujú olej. Rastliny sa postavia na chladnejšie a suchšie miesto, ktoré molici nevyhovuje. Tiež sa môžu použiť vyššie uvedené prípravky. Do blízkosti orchideí sa môžu položiť žlté lepové doštičky, na ktoré sa dospelý hmyz prilepí.

Čo s orchideou po odkvitnutí?


 

Orchidea prestane po čase kvitnúť a nastáva otázky - všetko odrezať alebo nechať na stonke? Čo treba urobiť, aby opäť kvitla? To záleží od jednotlivých druhov a odrôd.
Najznámejšia orchidea je Phalaenopsis. V protiklade s ostatnými orchideami sa odkvitnuté kvety neodstraňujú hneď. Často sa tvoria na kvetnom stvole nové. Buď sa predĺži miesto kvitnutia na vonkajšom konci, alebo vznikne bočný výhonok z takzvaného spiaceho očka. Platí preto všeobecné pravidlo: odrezať stonku, výhonky a listy môžete vtedy, keď sú tieto úplne žlté alebo hnedé. Všetko, čo je zelené, zostane na orchidei. Druhy Oncidium papilio a Oncidium kramerianum sú schopné tvoriť nové kvety na starých stonkách. Phalaenopsis a všetky orchidey bez cibúľ nemajú obdobie oddychu. Rastú a kvitnú často po celý rok, ak majú správne vytvorené podmienky.

Druhú skupinu tvoria orchidey, ktoré majú obdobie oddychu. Toto obdobie nemusí byť vždy v zime. Poznáte ho podľa toho, že rastlina nejaký čas nerastie, to znamená, že netvorí nové výhonky a kvety. U týchto orchideí sa po odkvitnutí odstrihávajú kvety a rastlina sa nehnojí, málo polieva a je na chladnejšom mieste. Obdobie oddychu sa končí vtedy, keď rastlina začína tvoriť nové ročné výhonky a môže trvať od niekoľkých týždňov po niekoľko mesiacov.
Tretia skupina začína hneď po odkvitnutí alebo ešte počas kvitnutia s rastom. U týchto sa po odstránení odkvitnutých kvetov začína so zálievkou a výživou. Orchidey druhej a tretej skupiny sú vybavené zásobnými orgánmi, hľuzami. V nich sa ukladajú zásoby vody a živín na obdobie oddychu.


 

Obdobie oddychu
Dodržať obdobie oddychu je veľmi dôležité, pretože v opačnom prípade rastlina prestáva kvitnúť. Pre druhú skupinu platí, že obdobie oddychu je po odkvitnutí, no niektoré orchidey majú obdobie oddychu pred kvitnutím. V tomto období sa rastlina rozhodne nesmie hnojiť a zálievka je redukovaná. Tak isto aj teplota sa musí znížiť. Zníženie teploty je jednoduché v zime, kedy ponecháte rastliny v nevykúrenej miestnosti. V lete postavíte rastlinu na balkón alebo do záhrady. Kedy má ktorý druh obdobie oddychu, sa dozviete v ďalších číslach, kde sa budeme venovať jednotlivým druhom. Jedným z dôvodov, prečo rastlinka nekvitne, je i nedodržanie obdobia oddych.

Orchidey do záhrady

Uprednostňujú veľmi svetlé miesto, nie však priame slnečné lúče alebo polotieň. Pod strechou balkóna alebo presvetleným tieňom iných rastlín sú chránené pred intenzívnym slnečným žiarením, silným dažďom alebo vetrom.
Ak sú vysadené do balkónových nádob, musí sa použiť špeciálny substrát na orchidey, ktorý obsahuje všetky potrebné živiny. Najvhodnejší čas na presádzanie je jar alebo jeseň. Skôr, než zasadíte rastliny do substrátu, odstráňte hnilé a dlhé korene a skontrolujte, či v koreňových baloch nie je škodca. Nový črepník musí byť minimálne o päť centimetrov na obvode väčší ako predchádzajúci.
Aby ste podporili silný rast a tvorbu kvetov, musíte použiť špeciálne hnojivo. Musíte pritom rešpektovať obdobie oddychu jednotlivých druhov, ktoré je odlišné. V tomto období sa totiž redukuje alebo úplne zastavuje výživa a zálievka.
Ak sú orchidey na zastrešenom balkóne, musia sa častejšie polievať, pričom sa použije destilovaná alebo prevarená voda, ktorá neobsahuje vápnik ani chlór. Polieva sa až vtedy, keď jem substrát suchší. Nadmerná vlhkosť spôsobuje žltnutie a neskôr opadávanie listov.
Pri kúpe rastliny dávajte pozor na to, aby boli listy tmavozelené a pevné. Ak sú mäkké a žlté, ide o problém v oblasti koreňa.

 

Sadenie
Najvhodnejší čas je jeseň, dokiaľ je pôda ešte otvorená. Vykopete jamu asi 40 - 45 cm hlbokú a na dno dajte 15 cm vysokú drenážnu vrstvu. Na to sa nanesie vrstva substrátu, vysoká asi 25 - 30cm. Vrch sa prikryje keramzitom alebo vrstvou bukového lístia.

 

Prečo sa dáva navrch?
Jedným z dôvodov je estetické hľadisko, na strane druhej to zabraňuje vysychaniu substrátu a v zime je ochrannou vrstvou pri prenikaní mrazu.
Ak sadíte Cypripedium, prikryte konce výhonkov substrátom, pri sadení druhov Pleione sa musí dávať pozor na to, aby zo substrátu trčalo asi 50% cibule, u ostatných sú hľuzy alebo rizómy asi 3 - 4 cm pod povrchom.
Bezproblémové jej presádzanie cibúľ Pleione na jeseň po zatiahnutí listov. Na jar po začiatku tvorby koreňov sa už rastlina nepresádza. Cypripedium sa už po uchytení v substráte nepresádza ani nedelí. Reaguje citlivo na poruch v oblasti koreňa.

 

Miesto
Vhodným miestom pre orchidey je polotieň, niektoré druhy sa dobre cítia na slnku. Optimálne je miesto na severnej strane dreviny. Aj kry sa môžu tak strihať, aby orchidey dostali kolmo svetlo. Naplánovať treba aj dostatok miesta hlavne u tých druhov, ktoré sa nemôžu presádzať. Vhodným partnerom sú hosty (Funkia), Cotula alebo paprade.

 

Trošku chémie
Orchidey pre záhradu uprednostňujú vápenatú pôdu s vyššou hodnotou pH. Hodnotu pH si môžete zistiť sama. Najjednoduchšie je, keď odoberiete trošku pôdy z rôznych kútov záhrady, vložíte ju do nádoby s destilovanou vodou, potrasiete nádobu a necháte chvíľu odstáť. Potom vložíte do nádoby pH meter a zistíte hodnoty. Aby ste zvýšili hodnotu pH pôdy, môžete primiešať do nej vápenec. Na zníženie hodnoty pH použite síran amónny. Účinok zistíte až po ôsmich týždňoch.
Črievičník (Cypripedium)

Tejto orchidey sa darí tam, kde teploty v lete nepresiahnu 30°C a v zime musí byť teplota dva až tri mesiace pod +5°C. je úplne odolná voči zime - nepotrebuje žiadnu ochranu proti mrazu. Žiadny problém jej nespôsobuje ani mráz pod -20°C pri tenkej vrstve snehu.
 

Miesto
Vysádza sa do polotieňa, neznáša priame slnečné lúče. Pretože pochádza z lesov, uprednostňuje chladné a nie príliš suché miesto.

 

Pôda
Dobre sa cíti v humóznej a do hĺbky 10 cm prekyprenej pôdy. Nie je vhodná vhodná na živiny príliš bohatá kompostová zemina. Nesmie byť vlhká ani príliš suchá. Ľahké a piesčité pôdy sa vylepšia pridaním rašeliny. V letných mesiacoch by pôda nemala preschnúť, preto sa odporúča vrstva mulču alebo lístia.

 

Sadenie
Najvhodnejší čas na sadenie je október - v období oddychu rastliny. Korene sa plocho vložia do jamy. Rastlinu nestláčajte, po viacnásobnom sprchovaní sa pôda „usadí". Vhodnými partnermi sú nízko rastúce paprade.

 

Výživa
Počas obdobia rastu sa pridáva hnojivo v bežnej koncentrácii, aby sa podporila tvorba nových výhonkov pre budúci rok.

 

Škodcovia
Rastlinu obľubujú slimáky, preto treba pri výsadbe pamätať na plastovú zábranu.
Bletila(Bletilla )
Najznámejšie druhy sú B. striata a B. formosana a pekná orchidea so žltými kvetmi B. ochracea.

 

Rast
Na jar začína rastlina vyháňať z rizómov a cibúľ. Na konci jari sa ukážu prvé kvety, ktoré trvajú dva až štyri týždne. Po odkvitnutí sa vytvorí list úplne, na jeseň zožltne a odumiera. Rastlina sa úplne zatiahne a nasleduje obdobie oddychu. Na jar začína opäť obdobie rastu.

 

Pestovanie
Je to vo všeobecnosti orchidea, ktorá sa pomerne ľahko pestuje. Väčšinu roka strávi vonku. Prvé výhonky sa ukážu na jar (február - marec) a vtedy sa zasadí do humózneho substrátu. Možná je i zmes z rašeliny, kompostovej zeminy, piesku a pár kúskov kôry. Môže sa vysádzať do nádoby, ale i do záhrady, kde ju však musíte chrániť pred slimákmi. Počas obdobia rastu potrebuje chladné a svetlé miesto, nie priame slnko. Dobre znáša i teploty medzi 20 - 25°C. V období rastu a kvitnutia by nemal substrát vyschnúť ale ani byť premokrený. Táto orchidea je citlivá na soli, pretože korene sú tenké. Z toho dôvodu sa hnijivo pridáva každé tri týždne. Po skončení obdobia rastu sa výživa zastaví. Keď rastlina stratí listy (október), nepolieva sa. Orchidea sa môže pred príchodom prvých mrazov vybrať zo substrátu a uložiť do plastového vrecúška s otvormi. Kvôli ochrane sa môžu pridať piliny. Aby sa nestratila vlhkosť, vrecúško sa môže zavrieť. Uloží sa na chladné (5°C) miesto, kde nemrzne. Je možné ju pestovať aj po celý rok vonku. Miesto musí byť chránené pred nepriazňou počasia, chlad musí byť suchý. Na jeseň sa rastlina prikryje mulčovacou kôrou, aby sa zamedzilo prieniku vlhkosti.

 

Rozmnožovanie
Rozmnožuje sa automaticky. Každý rok sa vytvorí mnoho hľúz a rastlina sa môže bez problémov deliť.
Vstavač purpurový (Orchis purpurea)


 

Orchidea dorastá do výšky 10 - 80 cm. Kvitne od začiatku apríla do konca júna. Môže stáť na rôznych miestach. Rastú v mierne kyslej, neutrálnej až alkalickej pôde. Spokojná je v polotieni, ale rastie aj na slnečnom mieste s výnimkou poludňajších lúčov. Pri sadení použite kyprý substrát, hlinitú pôdu vylepšite pridaním rašeliny. Záhon sa udržiava v lete vlhkejší. Počas obdobia rastu sa pridáva hnojivo, použiť sa môže aj zásobné hnojivo. Tiež ju ohrozujú slimáky. Na jeseň sa zatiahnu listy a tvoria sa dcérske hľuzy so zimnými pukmi asi dva centimetre pod povrchom. Nasledujúci rok sa z nich vytvoria nové výhonky.Vstavačovec (Dactylorhiza)


 

Dorastá do výšky 100cm. Hľuzy sú tvarom podobné prstom a na nich sa navrchu tvoria korene. Sú jednoduché na pestovanie.
Uprednostňujú slnečné miesta alebo mierny tieň. D. sambucina uprednostňuje čerstvú pôdu na jar a mierne suché podmienky v lete. Okrem druhu D. foliosa sú všetky odolné voči zime. Ak ich pestujete v črepníkoch, musia sa pravidelne polievať. Počas leta sa pridáva každých 14 dní hnojivo na kvitnúce rastliny. V zime treba zabrániť vlhkosti.
Rastlina sa vysádza do bežného rašelinového substrátu, ktorý má dobrú kapacitu vody a vzduchu a hodnotu pH od šesť do sedem.


Tibetská orchidea (Pleione)

Miesto
Vysádza sa na svetlé až plotienisté miesto, neznáša poludňajšie lúče. Substrát musí byť kyprý, dobre prepúšťať vodu a obsahovať minerálne časti.
 

Zálievka
Polieva sa dôkladne, voda musí prejsť substrátom a potom sa nadbytočná voda vyleje. Pôda nesmie byť suchá ani príliš mokrá.

 

Výživa
Jedenkrát mesačne sa pridáva do zálievka hnojivo na orchidey v polovičnej koncentrácii. Čerstvo presadené orchidey sa prvých šesť až osem týždňov nehnoja.

 

Teplota
Táto orchidea prežije krátke obdobie mrazu. Lepšie je však dať ju od apríla/začiatku mája von a pred príchodom prvých mrazov v novembri do pivnice.

 

Prezimovanie
Keď v októbri/novembri začínajú schnúť listy, môže sa začať redukovať zálievka a zastaví sa výživa. Rastlina sa dá do chladnej miestnosti, kde sú teploty medzi päť a desať stupňov, aby sa zabránilo vyschnutiu substrátu. Aby sa nescvrkli cibule, polieva sa jedenkrát za dva týždne - iba trošku vody. Na jar (koncom februára/začiatkom marca) sa presadí uschnuté korene, listy a hľuzy z predchádzajúceho roka sa odstránia. Do substrátu sa vloží niečo viac ako tretina cibule.

Kalendár pre orchidey

December

December sa vyznačuje nižšou intenzitou svetla, čo je pre orchidey trošku problém. Hlavne tie druhy, ktoré potrebujú pre svoj rast viac svetla. V prípade nižšej intenzity svetla zhadzujú listy, preto im nájdite svetlé miesto, prípadne dodajte umelý zdroj. Tie druhy, ktoré majú obdobie oddychu, polievajte menej a zastavte úplne výživu. Kontrolujte vlhkosť vzduchu. Pomôcť si môžete tým, že do blízkosti postavíte šálku s vodou, prípadne zvlhčovač vzduchu.
 

Január

Väčšina orchideí kvitne i v tomto mesiaci. Aspoň 1x mesačne by sa malo pridať hnojivo. Dávka zálievky je úmerná nízkej teplote. Tie druhy, ktoré aj v januári musia stáť na teplom mieste, potrebujú viac vody ako tie, ktoré sú v zimnej záhrade. Tie, ktoré majú výrazné obdobie oddychu (Dendrobium nobile) sa nehnoja ani nepolievajú. Orchidey by sa nemali v tomto období postrekovať, aby nevznikla hniloba. Ak je vlhkosť vzduchu príliš nízka a nemôžete sa vzdať postrekovania, urobte to vždy predpoludním. Voda by rozhodne nemala stáť v srdci  kvetu alebo na listoch. Ak pri postrekovaní zostanú na nich nejaké kvapky, zotrite ich papierom. Napriek nízkym teplotám pravidelne vetrajte, inak sa môžu šíriť huby a baktérie. Január je pomerne chladné obdobie, preto by sa mali sledovať hlavne nočné teploty v okolí rastliny.


Február

 

V tomto mesiaci kvitnú orchidey najkrajšie. Je to obdobie rastu, a preto sa zvyšujú i nároky rastlín na zálievku a výživu. Ak je pekné počasie, vetrajte miestnosť, čím zabránite vzniku húb, baktérií a iných škodcov. Zálievka by mala mať minimálne
teplotu okolia -  vlažnú vodu prijíma rastlina ľahšie. Tie orchidey, ktoré začali s rastovým obdobím v zime, sa môžu koncom februára presadiť.

 

Marec

Pre mnohé orchidey je tento mesiac obdobím rastu, a tým sa zvyšujú nároky na výživu. Do zálievky sa každé 2 - 3 týždne pridáva znížená koncentrácia
hnojiva. Zvýši sa i zálievka. Na začiatku jari je dôležité zvykať rastliny na slnečné lúče. Myslite na to hlavne vtedy, ak dávate orchidey na iné okno. Skontrolujte, či rastlina nemá roztoče alebo iný cicavý hmyz. V dôsledku zvýšenej teploty vzduchu sú na jar veľmi aktívne. Ak sa budete držať našich rád, budú orchidey ozdobou vašej záhrady či balkóna.

TOPlist